Przełom w sprawie, za którą skazano Komendę. Nowe informacje portalu tvp.info

O 11 odbędzie się konferencja prokuratury w sprawie (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

– Na polecenie Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zatrzymano drugiego podejrzanego o śmierć 15-letniej Małgosi z Dolnego Śląska – ustalił portal tvp.info. Informację potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik. To za tę zbrodnie przesiedział 18 lat w więzieniu niesłusznie skazany Tomasz Komenda.

Przeprowadzono sekcję zwłok Doroty P. Jej zeznania obciążyły Tomasza Komendę

W czwartek przeprowadzono sekcję zwłok 58-letniej Doroty P., której zeznania obciążyły Tomasza Komendę. Kobieta zmarła w sobotę w szpitalu. Łódzka...

zobacz więcej

Zatrzymany dziś mężczyzna to – według prokuratury – człowiek, który razem z ujętym już rok temu podejrzanym, Ireneuszem M., miał brutalnie zgwałcić dziewczynkę i pozostawić ja na mrozie. 15-latka zmarła.

Więcej szczegółów na ten temat ma przedstawić Prokurator Generalny podczas briefingu o godz. 11.

Komenda został w 2004 r. prawomocnie skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności za gwałt i zabójstwo 15-latki, do którego doszło 31 grudnia 1996 r. Wyrok przez 18 lat odsiadywał w Zakładzie Karnym w Strzelinie. W marcu br. został przez sąd penitencjarny warunkowo zwolniony z odbywania kary i opuścił więzienie.

Zdaniem prokuratury, która powołała się na nowe dowody w sprawie brutalnego morderstwa, Tomasz Komenda nie popełnił zbrodni, za którą spędził młodość w więzieniu. 16 maja Komendę uniewinnił Sąd Najwyższy.

Teraz śledztwo w sprawie naruszeń popełnionych przez funkcjonariuszy publicznych w sprawie morderstwa 15-latki i niesłusznej kary więzienia Komendy prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Prokuratorzy ustalają m.in., czy nie dochodziło do tworzenia fałszywych dowodów, które by ukierunkowywały postępowanie przeciwko osobie niewinnej, bądź zatajania dowodów niewinności. Sprawa jest badana także pod kątem ewentualnego poplecznictwa i bezprawnego pozbawienia mężczyzny wolności.

źródło:
Zobacz więcej