Schetyna spotka się z Merkel. „Rozmowa o przyszłości Polski w UE”

Lider PO Grzegorz Schetyna (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

– Szef PO Grzegorz Schetyna spotka się w poniedziałek z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie – powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann. W niedzielę Schetyna poinformował na Twitterze, że będzie w poniedziałek rozmawiał z kanclerz Niemiec na temat miejsca Polski w Europie i przyszłości UE.

Schetyna: Nie mówiłem, że Platforma będzie konserwatywna

– Nie mówiłem, że Platforma będzie konserwatywna. Mówiłem o szerokiej partii centrum o liberalnym i konserwatywnym zabarwieniu – powiedział w...

zobacz więcej

Szef klubu PO powiedział w poniedziałek rano, że Schetyna spotka się z Merkel w Berlinie w godzinach południowych. Celem spotkania jest – jak mówił Neumann – pokazanie, że Polska chce być ważną częścią i ważnym graczem w UE i „nie chce być na marginesie tak, jak proponuje obecna władza”.

– Te nasze główne cele, które są do załatwienia, to nieobcinanie Polsce funduszy z nowej perspektywy – taka groźba istnieje przecież cały czas – a wręcz szukanie takiego rozwiązania, żeby one były na poziomie ostatniej perspektywy finansowej, a nie obcięte o 25 proc. – podkreślił Neumann.

Polityk poinformował, że Angeli Merkel zostanie również przekazane stanowisko ws. Nord Stream 2. – Nie ma naszej akceptacji i zgody na ten projekt, bo uważamy, że łamie on solidarność energetyczną Europy i Niemcy nie powinny w niego się angażować – podkreślił.

Ponadto, jak mówił Neumann, podczas rozmowy z kanclerz Niemiec przekazane zostanie, że Polsce zależy na integracji Unii. – Chcemy wspólnie budować silną UE, bo tylko silna Unia daje możliwość silnej konkurencji z takimi krajami, jak Chiny, Indie, Rosja, czy USA - ocenił.

źródło:
Zobacz więcej