Raport

Epidemia koronawirusa

Polska oficjalnie dołączyła do grona krajów rozwiniętych

Polska oficjalnie dołącza do grona krajów rozwiniętych według klasyfikacji FTSE Russell. Decyzja została ogłoszona rok temu, teraz wchodzi w życie. Od dziś jesteśmy w tej samej grupie co USA, Japonia czy Niemcy.

„Polska powinna spróbować złagodzić napięcie między USA a Unią”

– Tak jak każdy inny kraj, Polska powinna spróbować złagodzić napięcie. W szczególności jeśli chodzi o handel, który w tej chwili jest kością...

zobacz więcej

Komunikat dodaje, że Polska znalazła się wśród najbardziej rozwiniętych światowych rynków, do których zaliczane są m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Japonia i Australia, a „awans Polski do grona rynków rozwiniętych to docenienie rozwoju polskiej gospodarki i krajowego rynku kapitałowego”.

„24 września 2018 r. globalna agencja indeksowa FTSE Russell przekwalifikowała Polskę z Emerging Markets do Developed Markets. Dzięki awansowi Polska znalazła się w grupie 25-ciu najbardziej rozwiniętych światowych gospodarek, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Japonia czy Australia. Polska to pierwszy kraj od niemal dekady, który awansował do rynków rozwiniętych, to również pierwszy przypadek zakwalifikowania do tego grona kraju z Europy Środkowo-Wschodniej” – głosi komunikat.

„Przekwalifikowanie Polski do rynków rozwiniętych to docenienie rozwoju polskiej gospodarki i naszego rynku kapitałowego oraz ważny krok w jego rozwoju. Polska posiada wszystkie zalety rynków rozwiniętych, m.in. bezpieczeństwo obrotu i usług post-transakcyjnych oraz rozwiniętą infrastrukturę. GPW funkcjonuje w oparciu o nowoczesny system transakcyjny, a spółki notowane na giełdzie spełniają wysokie standardy w zakresie ładu korporacyjnego i komunikacyjnego” – dodaje.

Polska w czołówce krajów rozwiniętych społecznie

Polska zajęła siódme miejsce w Europie, a 13. na świecie wśród krajów najbardziej rozwiniętych społecznie – wynika z raportu organizacji Social...

zobacz więcej

W komunikacie wypowiada się przedstawiciel FTSE Russell Reza Ghassemieh, według którego „awans Polski do grona rynków rozwiniętych w ramach globalnej klasyfikacji rynków akcji FTSE Russell to znaczące osiągnięcie”. „Ministerstwo Finansów i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie od dawna dążą do usprawnienia infrastruktury polskiego rynku kapitałowego i wzmocnienia polskiej gospodarki, a dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem ich wysiłków zmierzających do spełnienia restrykcyjnych kryteriów tej klasyfikacji” – mówi.

Także cytowany prezes GPW Marek Dietl zaznacza, że „dynamiczny rozwój polskiego rynku kapitałowego zaowocował nadaniem mu statusu rynku rozwiniętego”. „To fundamentalna zmiana w postrzeganiu Polski przez globalnych inwestorów. Przekwalifikowanie naszego kraju daje możliwość zainteresowania nowych inwestorów akcjami polskich spółek i stanowi ogromną szansę dla całego rynku kapitałowego. Wierzę, że w dłuższej perspektywie spowoduje to napływ większego kapitału na warszawski parkiet” – zaznacza.

Dietl przypominał, że nasza giełda powstała w tym samym roku co londyńska, ale po transformacji ustrojowej, w 1991 roku musiała zaczynać od zera. Dlatego – jak podkreślał – dojście do etapu rynku rozwiniętego zajęło nam 27 lat. Prezes dodał, że to wydarzenie jest dla Polski jak awans z angielskiej piłkarskiej pierwszej ligi – Championship, do ekstraklasy – czyli Premier League.

Nowy gospodarczy porządek świata. Tak za 15 lat ma wyglądać lista najbogatszych państw

Chiny tuż przed Stanami Zjednoczonymi i gwałtowny skok Indii – tak ma wyglądać pierwsza trójka największych gospodarek świata w 2030 roku. Swoje...

zobacz więcej

Komunikat zwraca uwagę, że dokonując rewizji klasyfikacji FTSE Russell bierze pod uwagę m.in. otoczenie regulacyjne, infrastrukturę, jakość rynku kapitałowego, kształt systemu depozytowo-rozliczeniowego czy rozwój rynku instrumentów pochodnych. „Do indeksów FTSE Russell benchmarkują się wiodące światowe fundusze inwestycyjne. Kwalifikacja wiąże się z przesunięciem spółek w ramach indeksów FTSE grupujących spółki z rynków rozwijających się do indeksów spółek z rynków rozwiniętych” – czytamy.

Ostateczna lista 37 polskich spółek, które wejdą w skład indeksów rynków rozwiniętych (wg przypisanej przez FTSE Russell kategorii wielkości), została opublikowana 25 sierpnia. Do kategorii dużych spółek (large cap) zaliczony został PKO Bank Polski. Do średnich spółek (mid cap): PKN Orlen, Grupa Lotos, PGE, PGNiG, KGHM Polska, Bank Pekao, PZU, BZ WBK, mBank, LPP, Dino Polska, CD Projekt, Cyfrowy Polsat. Z kolei do małych spółek (small cap): Bank Millennium, AmRest Holdings, Bank Handlowy, JSW, Alior Bank, CCC, Play Communications, Orange Polska, Grupa Azoty, Enea, Tauron Polska Energia, Kernel Holding, Kruk, Asseco Poland, Budimex, Eurocash, Ciech, Energa, PKP Cargo, Lubelski Węgiel Bogdanka, GPW, Boryszew, Neuca.

Polska została przekwalifikowana z Emerging Markets do Developed Markets w wyniku decyzji ogłoszonej przez FTSE Russell 29 września 2017 r., kiedy agencja podała wyniki dorocznej klasyfikacji krajów pod względem statusu rozwoju - przypomina komunikat. Decyzja weszła w życie 24 września 2018 r. wraz z prowadzoną co pół roku weryfikacją globalnych indeksów akcji FTSE.

źródło:
Zobacz więcej