„PO najlepszym gwarantem utrzymania 500 plus”? Jak PO zmieniała zdanie ws. pomocy dzieciom

Grzegorz Schetyna zapowiedział we Wrocławiu, że PO nie chce ograniczać programu 500 plus (fot. PAP/Lech Muszyński)

Dziś Platforma jest najlepszym gwarantem utrzymania i rozszerzenia 500 plus – powiedział szef PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że nie da się budować wspólnoty na „kłamstwie i pogardzie, tak jak próbuje to robić rząd PiS”. Tymczasem jeszcze niedawno przekonywał, że należy „mówić, w jaki sposób ten program ma służyć demografii, dzietności, bo na razie wiemy, że nie służy”.

Komorowski: 500 plus to pozytywny dorobek PiS. Schetyna: to nie służy dzietności

– Dzisiejsza opozycja zamierza sięgnąć po władzę i chce niewątpliwie kontynuować wszystkie elementy pozytywnego dorobku obecnie rządzących. Mam na...

zobacz więcej

– Dla tej władzy kłamstwo stało się podstawowym narzędziem pracy – tak o PiS mówił szef PO Grzegorz Schetyna podczas sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej we Wrocławiu.

„Dziś Platforma jest najlepszym gwarantem utrzymania i rozszerzenia 500 plus. Po pierwsze dlatego że znamy się na gospodarce i nie pozwolimy jej upaść. Po drugie dlatego, że zatrzymamy to dojenie państwowej kasy!” – napisała Platforma Obywatelska na swoim oficjalnym profilu na Twitterze. Na te słowa Grzegorza Schetyny licznie zareagowali internauci, przypominając, że jeszcze niedawno, zdaniem PO, pieniędzy na 500 plus nie było, a wielu polityków opozycji nazywało program „rozdawnictwem”.

Schetyna we Wrocławiu zapowiedział, że KO wprowadzi darmowy, ciepły posiłek w szkołach. Podkreślił, że jego partia nie chce ograniczać programu 500 plus, a Kaczyński rozdziela pieniądze tam, gdzie może liczyć na głosy wyborcze”.

Skąd się wzięło 500 plus?

Pierwszy raz w przestrzeni publicznej zapowiedź wprowadzenia programu 500 plus, czyli wsparcia dla rodzin – 500 zł na drugie i kolejne dziecko (w najuboższych rodzinach 500 zł na każde) – pojawiło się w lutym 2014 r. Pomysłodawcą projektu był prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Program 500 plus był również fundamentem dwóch kampanii w 2015 r.: prezydenckiej Andrzeja Dudy i parlamentarnej PiS. W sierpniu, po objęciu stanowiska prezydenta Andrzej Duda zwrócił się do ówczesnej przewodniczącej PO i premier Ewy Kopacz, by rząd przygotował ustawę o 500 zł na dziecko.

Szefowa rządu odpowiedziała, że koszt wdrożenia takiego projektu przekracza możliwości budżetowe państwa. – Prezydent Andrzej Duda powinien wiedzieć, że w budżecie na 2016 r. nie ma środków na tego rodzaju pomysły – dodała. W lutym 2016 r., trzy miesiące po tym, gdy władzę w Polsce objęło Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska zmieniła zdanie ws. programu wsparcia dla rodzin. Zaczęła obiecywać, że jeśli wróci do władzy, nie tylko program utrzyma, ale da 500 zł na każde dziecko, niezależnie od dochodów rodziców jedynaków.

źródło:
Zobacz więcej