RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gowin: od przyszłego roku większe finansowanie uczelni wyższych

Rząd przewiduje podwyżki wynagrodzeń dla pracowników uczelni (fot. pixabay)
Rząd przewiduje podwyżki wynagrodzeń dla pracowników uczelni (fot. pixabay)

Ponad 1,3 mld zł przeznaczy rząd w przyszłym roku na rozwój szkolnictwa wyższego – poinformował wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas sobotniej konferencji w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (podlaskie).

Dwie polskie uczelnie wśród najlepszych europejskich szkół biznesu

Studia z zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego i Szkoły Głównej Handlowej znalazły się wśród 100 najlepszych studiów tego typu w rankingu...

zobacz więcej

Wicepremier potwierdził ponadto, że uczelnie publiczne otrzymają dodatkowo 3 mld zł w obligacjach Skarbu Państwa.

– Jestem przekonany, że nadchodzą dobre czasy dla szkolnictwa wyższego. Zarówno rozwiązania ustawowe, jak i pewne dodatkowe mechanizmy niezbędnego wzrostu finansowego, znaczącego w przyszłym roku, ale też wzrostu, który musi być znacznie większy w kolejnych latach – to wszystko zapewni nie tylko rozwój polskich uczelni, ale też rozwój Polski. Uczelnie są i powinny być w jeszcze większym stopniu kołem zamachowym rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego naszego kraju – powiedział Gowin.

To, jaka część środków trafi do poszczególnych uczelni okaże się w październiku, w dniu inauguracji roku akademickiego. Podział tych pieniędzy na pracowników ma być autonomiczną decyzją władz każdej z uczelni.

Minister poinformował też, że rząd przewiduje podwyżki wynagrodzeń dla pracowników uczelni. – Wynagrodzenia na uczelniach są żenująco niskie. Ustawa podnosi minimalne wynagrodzenie dla doktorów, profesorów, pracowników akademickich – podkreślił Gowin i dodał, że ministerstwo ma świadomość tego, że budżety większości uczelni nie zawierają środków na sfinansowanie podwyżek.

– Wyliczyliśmy o ile dodatkowo jeszcze w tym roku trzeba zwiększyć dotację dla każdej uczelni. Rząd przeznaczy dodatkowe środki na wzrost wynagrodzeń dla wszystkich pracowników uczelni – zarówno kadry naukowej jak i kadry administracyjnej. Przyszłoroczny wzrost wynagrodzeń nie zakończy procesu podnoszenia wynagrodzeń dla pracowników akademickich. Chcemy też, aby w roku 2020 i 2021 te wynagrodzenia również były podnoszone – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej