RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Minister Gliński powoła Instytut Literatury. „Szeroko zakrojony projekt”

Powstanie Instytutu Literatury – instytucji, która będzie promować twórczości polskich literatów – zapowiedział w sobotę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, otwierając XV Warsztaty Herbertowskie.

Zakończyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

Ogłosimy możliwość wskazywania tytułów, które chcielibyście, żeby stały się przedmiotem Narodowego Czytania w 2019 roku – powiedział prezydent...

zobacz więcej

Minister Gliński zapowiedział, że począwszy od tego roku – stulecia odzyskania niepodległości – Warsztaty Herbertowskie zostały objęte opieką państwa.

Od przyszłego roku Warsztaty Herbertowskie znajdą się w programie nowej instytucji kultury, którą powoła minister pod nazwą Instytut Literatury. Min. Gliński powiedział, że instytut „stanie się częścią państwowego mecenatu nad kulturą”, a jego działalność uzupełni pracę istniejących już placówek ministerialnych, jak Instytut Książki i Państwowy Instytut Wydawniczy

Na razie nie wiadomo, kiedy Instytut Literatury zostanie powołany, jaki będzie miał budżet i kierownictwo. MKiDN podaje, że będzie to „szeroko zakrojony projekt o ogromnym walorze edukacyjnym, który ma umożliwić wszystkim zainteresowanym dostęp do najnowszej wartościowej literatury. Jego celem jest zapoznanie z nowymi formami literackimi, współczesnymi konwencjami oraz wartościowymi innowacjami”.

Warsztaty co rok, kongres raz na trzy lata

15., jubileuszowa, edycja Warsztatów Herbertowskich została bardzo rozbudowana i ma formułę I Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Literatury Polskiej. Taki kongres ma towarzyszyć Warsztatom Herbertowskim co trzy lata.

Tegoroczne obrady odbywać się będą od 22 do 26 września w Zakopanem, z udziałem kilkudziesięciu profesorów, badaczy literatury współczesnej, a także tłumacze z Polski, Brazylii, Bułgarii, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Ukrainy, USA i z Włoch.

Zaplanowane referaty poświęcone są głównie interpretacji współczesnej poezji, jej związkom z poezją światową oraz sztukami wizualnymi. W czasie kongresu omawiana będzie twórczość takich autorów, jak: Julia Hartwig, Urszula Kozioł, Beata Szymańska, Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk, Jacek Bierezin, Witold Gombrowicz, Henryk Grynberg, Zbigniew Herbert, Julian Kornhauser, Wiesław Myśliwski, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Stasiuk, Janusz Szuber, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Wojciech Wencel oraz twórczość kilkunastu młodszych poetów.

Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis

W czasie sobotniej uroczystości na Zamku Królewskim Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował 22 wybitnych literatów, naukowców i działaczy związanych z twórczością Zbigniewa Herberta najwyższymi odznaczeniami przyznawanymi w dziedzinie kultury – medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis uhonorowany został Jan Polkowski – „wybitny poeta, pisarz i wydawca o pięknej karcie opozycyjnej, odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury i osiągnięcia w pracy literackie” – jak podaje MKiDN.

Srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis wyróżnieni zostali: prof. Grzegorz Bąk z Uniwersytetu Kompluense w Madrycie, prof. Piotr Kilanowski z Uniwersytetu w Kurytybie w Brazylii, prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, prof. Małgorzata Mikołajczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Arent van Nieukerken z Uniwersytetu w Amsterdamie, prof. Marcello Paiva de Souza z Uniwersytetu w Kurytybie w Brazylii, dr Anatol Roitman z Uniwersytetu w Nowosybirsku, dr Józef Maria Ruszar z Akademii Ignatianum w Krakowie oraz dr hab. Rafał Żebrowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Uczestnicy kongresu jeszcze w sobotę wieczorem zainaugurują czterodniowe obrady w Zakopanem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej