Atak podczas parady wojskowej w Iranie. Są zabici i ranni

W czasie parady kilku napastników zaczęło strzelać zza trybuny (fot. PAP/EPA/BEHRAD GHASEMI)

Do 24 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych sobotniego zamachu na paradzie wojskowej w Ahwazie w południowo-zachodnim Iranie – podaje irańska państwowa agencja Irna. Według Irny ranne zostały 53 osoby. Do ataku przyznała się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS), nie przedstawiła jednak na to żadnych dowodów.

Izrael ostrzega Iran. „Muszą się liczyć z militarna odpowiedzią USA i ich sojuszników”

Jeśli Iran zdecyduje się kontynuować prace nad swoim programem nuklearnym, będzie musiał liczyć się z „militarną” odpowiedzią USA i ich sojuszników...

zobacz więcej

„Jest wiele ofiar wśród cywilów, w tym kobiety i dzieci, obserwatorzy parady” – napisała agencja Irna, powołując się na anonimowe źródło we władzach.

Napastnicy celowali w trybunę, na której zgromadzili się przedstawiciele władz, by obserwować paradę organizowaną w rocznicę rozpoczęcia wojny iracko-irańskiej z lat 1980-1988. – W czasie parady kilku napastników zaczęło strzelać zza trybuny – informuje państwowa TV.

Atak trwał ok. 10 minut. Władze zapewniają, że sytuacja jest już pod kontrolą.

Agencja Fars podaje, że obserwatorzy parady początkowo uznali strzelaninę za część inscenizacji. – Po tym, jak kilka osób zostało rannych, zdali sobie sprawę, że to atak terrorystyczny – pisze agencja. Według agencji napastników było co najmniej dwóch.

Do przeprowadzenia ataku przyznała się – za pośrednictwem swojej agencji prasowej Amak – dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS), nie przedstawiła jednak na to żadnych dowodów.

Państwowa telewizja podała, że napastnicy to „takfiri”. „Takfiri” to określenie stosowane wobec sunnickich bojowników, zwłaszcza tych należących do organizacji IS. Do tej pory nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataku.

W sobotę w Iranie obchodzony jest narodowy dzień sił zbrojnych.

Unia dalej wspiera Iran. USA: To pieniądze na zabójstwa w Europie

Decyzja Unii Europejskiej o przyznaniu Iranowi 20,7 mln dolarów (18 mln euro) pomocy rozwojowej daje „niewłaściwe przesłanie w niewłaściwym...

zobacz więcej

Podczas parady prezydent Iranu Hassan Rowhani zapowiedział zwiększenie możliwości irańskich rakiet balistycznych. – Nigdy nie zmniejszymy naszych zdolności obronnych, będziemy je zwiększać z dnia na dzień – powiedział.

W maju prezydent USA Donald Trump wypowiedział porozumienie nuklearne z Iranem. Jak wówczas powiedział, USA wycofuje się z porozumienia, ponieważ ten fatalny, jednostronny układ nie przyniósł pokoju. W zeszłym miesiącu weszły w życie sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na Iran.

Cytowany przez agencję Reutera irański przywódca mówił dziś, że Donald Trump poniesie porażkę w konfrontacji z Iranem, podobnie jak Saddam Husajn. – Fakt, że pociski powodują gniew (Zachodu), pokazuje, że są one naszą najbardziej skuteczną bronią – powiedział Hassan Rowhani.

Iran dysponuje rakietami balistycznymi o zasięgu do 3500 km, wystarczającymi do dotarcia do baz izraelskich i amerykańskich na Bliskim Wschodzie.

źródło:
Zobacz więcej