Papież na Litwie: Idźmy pod prąd tego nurtu indywidualizmu, który izoluje

Papież Franciszek rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie (fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)

Papież Franciszek, który w sobotę rozpoczął wizytę na Litwie, spotkał się z władzami tego kraju. Zwracając się do młodzieży na pl. Katedralnym w Wilnie zaapelował, by nie koncentrowała się na sobie i szła pod prąd indywidualizmu. Odwiedził też Ostrą Bramę.

Franciszek na Sycylii: „Mafiosom mówię – zmieńcie się!”

„Nawróćcie się” – apelował papież Franciszek do mafiosów podczas sobotniej mszy w Palermo na Sycylii, odprawionej w 25. rocznicę śmierci...

zobacz więcej

Przed siedzibą głowy państwa w Wilnie Dalia Grybauskaite przywitała Franciszka, przypominając, że Stolica Apostolska jako jedna z pierwszych uznała litewską niepodległość sto lat temu, a w czasach gdy Litwa należała do ZSRR zachowała litewską ambasadę.

Ojciec Święty w swoim przemówieniu również nawiązał do trudnej historii Litwy. Przypomniał, że minione stulecie dla Litwinów było naznaczone przykrymi doświadczeniami i cierpieniem, a obecne świętowanie stu lat niepodległości jest okazją do refleksji.

– To zatrzymanie się na chwilę, przypomnienie sobie minionych przeżyć, aby nawiązać kontakt z tym wszystkim, co was ukształtowało jako naród – zaznaczył Franciszek i przypomniał o wielowiekowej tradycji wielokulturowości kraju, w którym miejsce do życia znaleźli przedstawiciele różnych narodów i wyznań.

W Ostrej Bramie papież powiedział, że jest to jedyny element wileńskich murów obronnych, który przetrwał do naszych czasów. Franciszek zaznaczył, że kiedy były one niszczone, w bramie był już umieszczony obraz „Dziewicy Miłosierdzia”. – Już od tamtych czasów chciała nas nauczyć, że można bronić nie atakując, że można być roztropnym, bez niezdrowej nieufności wobec wszystkich – powiedział papież. Dodał, że oblicze jej Syna jest wyryte w naszych sercach, co daje nam możliwość spotkania się z Bogiem.

Papież mówił, że budowa murów i twierdz, których w przeszłości powstawało bardzo dużo, to odcinanie się od Dobrej Nowiny Jezusa.

Przejeżdżając ulicami Wilna od Kaplicy Ostrobramskiej na pl. Katedralny, papież pobłogosławił chorych z Wileńskiego Hospicjum Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki. Prowadzi je polska zakonnica Michaela Rak.
Papieża Franciszka powitala prezydent Dalia Grybauskaite (fot. EPA/VATICAN MEDIA)

Krzyże od papieża Franciszka. „To znak miłości Boga”

Papież Franciszek podarował 40 tysięcy krzyży wiernym uczestniczącym w niedzielę w południowej modlitwie Anioł Pański. Krzyże rozdali ubodzy i...

zobacz więcej

Przed wileńską Katedrą Ojciec Święty zaapelował do młodzieży na Litwie, aby zwróciła się w kierunku bliźniego. – Wielu będzie chciało zająć wasze serca, nękać pola waszych dążeń chwastami, ale ostatecznie, jeśli oddamy życie Panu, zawsze zwycięża dobra pszenica – powiedział do młodzieży Franciszek.

– Idźmy pod prąd tego nurtu indywidualizmu, który izoluje, który czyni nas egocentrycznymi i zarozumiałymi, troszczącymi się jedynie o to, jak nas widzą i o swój dobrobyt – wzywał Franciszek.

Pierwszy dzień pielgrzymki Franciszek zakończył wizytą w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława. Tuż po tym Ojciec Święty odjechał do siedziby Nuncjatury Apostolskiej, która znajduje się nieopodal Katedry. Tam zaskoczył czekających na nich wiernych, wychodząc na balkon i dziękując im za przybycie. W niedzielę Franciszek odprawi mszę świętą w Kownie oraz odmówi modlitwę „Anioł Pański” transmitowaną na cały świat. Po południu papież będzie się modlił przed pomnikiem Ofiar Getta Wileńskiego oraz z Muzeum Ofiar i Ludobójstwa w Wilnie.

W poniedziałek i we wtorek Franciszek będzie przebywał na Łotwie i w Estonii. Jest to 25. podróż zagraniczna papieża Franciszka. Pielgrzymka papieża do krajów bałtyckich potrwa do 25 września.

źródło:
Zobacz więcej