Dzień bez samochodu. Miejska komunikacja bezpłatna

Dzień bez samochodu; pozostaw pojazd na parkingu (fot. PAP/Rafał Guz)

Władze wielu polskich miast zachęcają w sobotę do pozostawienia samochodów w garażach i na parkingach. W zamian czeka darmowa komunikacja zbiorowa. Celem akcji jest między innymi poprawa jakości powietrza w centrach miast.

Zmotoryzowani pieszo marsz!

zobacz więcej

Dziś wiele polskich miast będzie zachęcać do korzystania z bardziej ekologicznego i ekonomicznego transportu, jakim jest zarówno rower, czy przemieszczanie się piechotą, jak i komunikacja zbiorowa.

W Warszawie całą sobotę można korzystać za darmo z komunikacji miejskiej. Bramki metra będą cały czas otwarte, a kasowniki wyłączone. Bezpłatne będą też parkingi w systemie park and ride.

Ponadto miejskie spółki komunikacyjne przygotowały wiele atrakcji promujących transport zbiorowy. W Poznaniu rowery miejskie będą dziś bezpłatne przez godzinę. Zwykle za darmo można nimi jeździć przez pierwsze dwadzieścia minut. Z podobnych rowerowych promocji można korzystać między innymi w Częstochowie, Kaliszu i w Łodzi, gdzie rower za darmo będzie przez cały dzień.

Promocje ekologicznego transportu przegotowało też wiele innych polskich miast. Akces do udziału w kończącym się dziś Tygodniu Zrównoważonego Transportu zgłosiło w tym roku ponad 100 miejscowości.

źródło:
Zobacz więcej