SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Premier: Słowa „nie ma w Polsce ludzi niepotrzebnych” są mottem działania PiS

Premier Mateusz Morawiecki (C-L) i kandydat PiS na prezydenta Gdańska Marcin Horała (C-P) podczas spotkania wyborczego PiS w Gdyni (fot. PAP/Marcin Gadomski)
Premier Mateusz Morawiecki (C-L) i kandydat PiS na prezydenta Gdańska Marcin Horała (C-P) podczas spotkania wyborczego PiS w Gdyni (fot. PAP/Marcin Gadomski)

Musimy zwyciężyć w wyborach samorządowych, aby zbudować wspaniały kraj, wspaniałą Polskę – mówił w piątek w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki. Aby to zrobić – dodał – potrzebna jest aktywność i wewnętrzna spójność.

Premier: Dotrzymaliśmy słowa w rządzie, dotrzymamy w samorządzie

W polityce najważniejsza jest wiarygodność. Mówić można wiele, ale trzeba dotrzymywać słowa – my dotrzymaliśmy słowa w rządzie, dotrzymamy też w...

zobacz więcej

W piątek w Gdańsku odbyła się kolejna z serii wojewódzkich konwencji PiS. Wystąpił na niej m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał w swoim wystąpieniu słowa Macieja Płażyńskiego – ojca kandydata na prezydenta Gdańska, b. wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu, senatora, który zginął w Smoleńsku. Jak zaznaczył premier, mówił on, że dla niego najważniejsze jest przesłanie solidarnościowe, że nie ma w Polsce ludzi niepotrzebnych.

– To są właśnie piękne słowa, ale to już teraz nie tylko słowa, to jest też motto działania Prawa i Sprawiedliwości: „nie ma w Polsce ludzi niepotrzebnych” – oświadczył premier.

– Tym różni się nasze podejście do społeczeństwa, do gospodarski, do całego państwa właśnie od tego, co było wczoraj i tego, co było przedwczoraj, że nie ma w Polsce ludzi niepotrzebnych – powiedział szef rządu. Dodał, że potwierdzają to statystyki, że teraz w Polsce ubóstwo i wykluczanie jest poniżej pewnej średniej unijnej.

– Dbać musimy o każdego człowieka. Nie ma w Polsce ludzi niepotrzebnych. Ale idziemy, szanowni państwo, w dobrym kierunku, wspinamy się po tej drodze. Rzucane są nam kłody. Potrzebujemy naszej wewnętrznej zwartości, spójności i aktywności. I bardzo was o to proszę – zwrócił się premier do zgromadzonych na konwencji. Dodał, że samorządy wymagają głębokich zmian. Ocenił, że obecne lokalne elity – m.in. w Gdańsku – nie są w stanie podnieść poziomu życia mieszkańców i służą przede wszystkim sobie.

Samorządowa „piątka” premiera Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki podczas niedzielnej konwencji PiS przedstawił program wyborczy partii na jesienne wybory samorządowe. Morawiecki...

zobacz więcej

Szef rządu przedstawił pakiet pięciu rozwiązań dla Pomorza. „Piątka dla Pomorza” – jak mówił – zakłada m.in. plan remontu i odbudowy 21 dworców, rozwój dróg lokalnych i krajowych, wsparcie domów seniorów, budowę infrastruktury sportowej. Zapowiedział też, że zamiar przekopu Mierzei Wiślanej zostanie urzeczywistniony; ubolewał, że urząd marszałkowski województwa pomorskiego „zaopiniował negatywnie ten wielki projekt”. – To jest ten egoizm niektórych wbrew naszemu interesowi państwowemu. My te podkopy pod suwerenność na pewno zwalczymy i Mierzeję też przekopiemy – oświadczył premier.

Jego zdaniem kandydaci PiS „będą w stanie najlepiej wykorzystać środki centralne na infrastrukturę lokalną”. – Wszyscy budujmy wspaniały kraj, wspaniałą Polskę, po to potrzebujemy również zwyciężać w wyborach samorządowych – powiedział Morawiecki.

– Bardzo często musimy płynąć pod prąd, żeglować musimy też często wbrew różnym siłom, mediom, wbrew wielkim i możnym tego świata. Ale idziemy do przodu, pokazujemy, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, że dla Polski wszystko musi być możliwe i dla Polski zwyciężymy – dodał.

Morawiecki nawiązał też do nieformalnego szczytu UE Salzburgu. – Wczoraj i przedwczoraj Polska potwierdziła i utrzymała nasze stanowisko – i do tego również przekonaliśmy wszystkie pozostałe 27 krajów Unii Europejskiej – że nie ma żadnej migracji, nie ma żadnych uchodźców w Polsce. Potwierdziliśmy, że liczba uchodźców, których przyjmiemy, będzie zero – oświadczył Morawiecki. Zebrani zareagowali na te słowa oklaskami.

Premier Morawiecki: nasz rząd odbudowuje tory kolejowe na skalę nieznaną

zobacz więcej

Premier przypomniał, że PiS sprzeciwił się monopolizacji dostaw źródeł gazu. – My głównie dzięki ogromnej pracy i pewnej ciągłości – sztafetę podjął pan Piotr Naimski, który odpowiada za te działania. Tak jak ponad 40 lat temu budował KOR i Solidarność, tak dzisiaj jest to osoba, która symbolizuje, buduje naszą faktyczną suwerenność niezależność energetyczną. Potwierdzałem to wczoraj na spotkaniu w Salzburgu – dodał Morawiecki.

Szef rządu zauważył, że jeden z konkurentów kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska Kacpra Płażyńskiego, „kilka dni temu w europarlamencie głosował za ACTA2, za krępowaniem swobody myśli w Internecie”. – Bo oni mają, szanowni państwo, dostęp do ogromnej większości mediów i oczywiście chcą, żeby internet – to najbardziej liberalne, swobodne, wolnościowe medium – żeby było również kontrolowane – mówił Morawiecki.

– Oni chcą wprowadzić w ten sposób prawdopodobnie cenzurę – podkreślił. – Brońmy się przeciwko temu, szanowni państwo – zaapelował szef rządu.

źródło:

Zobacz więcej