Polscy himalaiści wyróżnieni za akację ratunkową na Nanga Parbat

Uczestnicy narodowej wyprawy na K2 wyróżnieni prestiżową nagrodą za akcję ratunkową na Nanga Parbat (fot. FB/Denis Urubko)

Najstarsza na świecie organizacja zrzeszająca środowisko górskie – brytyjski Alpine Club – przyznała nagrodę Spirit of Mountaineering Commendation Adamowi Bieleckiemu, Denisowi Urubko, Piotrowi Tomali i Jarosławowi Botorowi za uratowanie francuski Elizabeth Revol oraz próbę ratowania Tomasza Mackiewicza.

Akcja ratunkowa Polaków na Nanga Parbat

zobacz więcej

– Nie czujemy się bohaterami – zaznacza w rozmowie z Polskim Radiem Piotr Tomala – jeden z uczestników akcji ratunkowej, a obecnie szef Programu Polski Himalaizm Zimowy.

– Nie poszliśmy tam po to, by myśleć o późniejszych wyróżnieniach. Poszliśmy tam po to, aby ratować ludzi, to był nasz cel. Wszyscy w bazie solidarnie zgłosiliśmy się do tej akcji. Kierownik wybrał nasza czwórkę, a te wyróżnienia to taka rzecz, której nie to, ze się wstydzę, ale nie jestem przekonany, że na pewno zasługujemy na to – powiedział Piotr Tomala.

W styczniu Denis Urubko i Adam Bielecki sprowadzili Francuzkę Elizabeth Revol ze zbocza Nanga Parbat. Pomagali im Piotr Tomala i Jarosław Botor. Ewakuację Tomasza Mackiewicza, który utknął na wysokości około 7200 metrów, uniemożliwiło załamanie pogody. Polsko-francuski zespół utknął na zboczach Nanga Parbat po zdobyciu szczytu.

Nagroda została wręczona w czasie XXIII Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju.

źródło:
Zobacz więcej