Preisner obraził się na Polskę. Ambasada RP w Izraelu odpowiada

Kompozytor poinformował, że „nie zamierza spotkać się z przedstawicielami obecnej władzy” (fot. Ernesto S. Ruscio/Getty Images/tt/@mmagierowski)

Zbigniew Preisner poinformował, że odbierając jedną z izraelskich nagród „nie zamierza spotkać się z przedstawicielami obecnej władzy”. W odpowiedzi ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski poinformował, że – chcąc uszanować jego polityczne wybory – rezygnuje ze swojego wystąpienia, aby Preisner „nie czuł jakiegokolwiek dyskomfortu, słuchając słów przedstawiciela Rzeczypospolitej”. Dziennikarze chwalą ambasadora za treść listu.

Wybrano kandydata na ambasadora RP w Izraelu

10 maja sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje kandydaturę obecnego wiceszefa MSZ Marka Magierowskiego na stanowisko ambasadora RP – wynika...

zobacz więcej

Polski kompozytor Zbigniew Preisner podczas rozpoczynającego się w sobotę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie ma otrzymać nagrodę za całokształt twórczości. Na prośbę organizatorów festiwalu laudację na cześć nagrodzonego miał wygłosić ambasador Marek Magierowski, a podległy polskiemu MSZ Instytut Polski w Tel Awiwie postanowił koncert sfinansować.

W piątek na Twitterze Magierowski zamieścił list skierowany do Preisnera. Ambasador RP w Izraelu pisze w nim, że z dużą radością przyjął wiadomość o nagrodzie Preisnera, dodając, że „należy on bez wątpienia do grona najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych”.

„(…) Z tym większą satysfakcją zgodziłem się wygłosić – na prośbę organizatorów festiwalu – krótką laudację na Pana cześć podczas oficjalnej ceremonii wręczenia nagrody. Zaś Instytut Polski w Tel Awiwie postanowił sfinansować koncert na Pana cześć oraz zaprosić uczestniczących w nim artystów na uroczystą kolację” – napisał Magierowski.

Jak jednak wspomina polski ambasador, kilka dni temu został poinformowany przez menadżerkę kompozytora, że „tak długo, jak rządzi obecna partia, pan Preisner nie spotka się z przedstawicielami obecnej władzy”. „Jest mi niezmiernie przykro, iż polityka znów wzięła górę nad wspólnym dobrem. (…) Szanując jednak Pana polityczne wybory, postanowiłem zrezygnować ze swojego wystąpienia, o czym – ze smutkiem – poinformowałem organizatorów festiwalu. Nie chciałbym, aby czuł Pan jakikolwiek dyskomfort, słuchając słów przedstawiciela Rzeczypospolitej. By owego dyskomfortu jeszcze bardziej nie pogłębiać, Instytut Polski w Tel Awiwie wycofał się również z finansowania wspomnianego koncertu” – komentuje sytuację Magierowski.

O sprawie napisał portal Onet.pl. Jak można było przeczytać, Instytut Polski w Tel Awiwie wycofał finansowanie koncertu ze względu na sympatie polityczne Preisnera. „Powodem są »polityczne wybory« artysty” – napisano. Artykuł dość szybko zniknął ze strony głównej portalu, na stronie pozostała natomiast depesza PAP w tej sprawie. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie to – jak podaje Polski Instytut Sztuki Filmowej – największy festiwal w Izraelu, prezentujący publiczności przegląd najciekawszych i nagradzanych filmów oraz klasyki światowego kina. Co roku gromadzi widzów na blisko trzystu pokazach filmów z siedemdziesięciu krajów świata.

źródło:
Zobacz więcej