PiS liderem wśród kobiet. A co gdyby głosowali tylko mężczyźni?

Gdyby wziąć pod uwagę tylko głosy kobiet, w najbliższych wyborach wygrałby PiS (zdjęcie ilustracyjne/fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Prawo i Sprawiedliwość cieszy się wśród płci pięknej 28-procentowym poparciem – tak wynika z sondażu Kantar Millward Brown dla „Wysokich Obcasów”. To najlepszy wynik spośród wszystkich ugrupowań. Gdyby w wyborach głosowali tylko mężczyźni partia rządząca miałaby jeszcze lepszy wynik.

Najnowszy sondaż: rośnie poparcie dla PiS, cztery ugrupowania w Sejmie

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, 42 proc. osób deklarujących gotowość wzięcia w nich udziału zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; w...

zobacz więcej

Gdyby wziąć pod uwagę tylko głosy kobiet, w najbliższych wyborach wygrałby PiS (28 proc.), a na drugim miejscu z poparciem 27 procent znalazłaby się Koalicja Obywatelska. W sondażu dla „WO” wynik Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej podano razem. Jak wynika z badania, nieistniejąca jeszcze formalnie partia Roberta Biedronia zdobyłaby 8 procent kobiecych głosów, SLD 7, a Kukiz ’15 zdobyłby 6 proc.

„Różnice między preferencjami Polek i Polaków są ogromne. Parlament wybrany przez mężczyzn byłby bez porównania bardziej prawicowy. PiS otrzymałby aż 40 proc. męskich głosów, a Koalicja Obywatelska tylko 17 proc. (…) Przy takich wynikach PiS miałby samodzielną większość w wybranym Sejmie” – czytamy w „Wysokich Obcasach”.

Jak wyglądałyby wyniki wyborów, gdyby – jak to funkcjonuje w Polsce i w państwach demokratycznych – głosowali i mężczyźni, i kobiety? W badaniu Millward Brown PiS ma 34 proc., KO 22, Biedroń 8. Reszta ugrupowań znalazła się pod progiem wyborczym.

Sondaż przeprowadzono w dniach 14-19 września.

źródło:
Zobacz więcej