Pies pomógł w odkryciu artefaktów z epoki brązu

Znalezione przedmioty zostały wykonane z brązu ponad 3000 lat temu (fot. Shutterstock/Sundays Photography)

Podczas spaceru z psem mieszkaniec wioski Kostelecke Horky w powiecie Rychnov nad Kneznou, w kraju hradeckim w północnej części Czech, odkrył ponad 20 unikatowych przedmiotów z epoki brązu – informuje serwis internetowy Radio Praha.

Kot wrócił do domu z torbą narkotyków

Podobnie jak wielu Brytyjczyków, pewien kot z Bristolu wybrał się w weekend „na miasto”. Właściciel znalazł go w poniedziałek w jego posłaniu…...

zobacz więcej

Według relacji właściciela psa podczas spaceru przez pola u stóp Gór Orlickich – najwyższej części Sudetów Środkowych – jego pies w pewnym momencie zaczął gwałtownie kopać w ziemi. W wykopanej jamie znajdowały się metalowe przedmioty, wyglądające na bardzo stare.

Archeolodzy powiadomieni o przypadkowym znalezisku ustalili, że w jamie znajdowało się 13 sierpów, dwa groty włóczni, trzy siekiery oraz kilka bransolet, a wszystkie te przedmioty zostały wykonane z brązu ponad 3 tys. lat temu.

Według archeolog Martiny Bekowej z Muzeum Gór Orlickich w Rychnovie nad Kneznou, która uczestniczyła w badaniu znalezisk, złożenie w ziemi tak wielu przedmiotów z brązu w jednym miejscu musiało w epoce brązu mieć związek z aktem oddania czci komuś lub czemuś, prawdopodobnie w formie złożenia ofiary.

Szczególnie zaskakujące dla naukowców było to, że przedmioty z epoki brązu zostały zakopane w ziemi w całości i zachowały się w dobrym stanie.

Przedstawiciele kultury zamieszkującej okolice Gór Orlickich w późnej epoce brązu zwykle w akcie ofiarnym zakopywali tylko fragmenty przedmiotów z brązu, często także przetopione, najczęściej w miejscach pochówku, w których składano w ziemi urny z poddanymi kremacji szczątkami zmarłych.

Jak poinformowała Sylwia Velcovska, rzeczniczka władz regionu Hradec Kralove, odkrywca skarbu z epoki brązu – jak nazwano znalezisko – otrzymał nagrodę pieniężną, a okoliczne pola stały się celem badań archeologicznych.

Odkryte przedmioty zostały zaprezentowane jako muzealne eksponaty pobliskim mieście Kostelec nad Orlici, gdzie pozostaną na stałe po zakończeniu niezbędnych prac konserwacyjnych.

źródło:

Zobacz więcej