Gersdorf: Pozostaję I Prezesem SN. Sędziowie po 65. roku życia wrócą na stanowiska

– Przedstawiłam premierowi swoje stanowisko co do warunków brzegowych – sędziowie zwolnieni z uwagi na 65. rok życia będą wracać na swoje stanowiska; ja pozostaję I Prezesem SN; należy przywrócić konstytucyjny charakter procedowania w Krajowej Radzie Sądownictwa – powiedziała była I Prezes SN Małgorzata Gersdorf. W ten sposób odniosła się do spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim ws. zmian w polskim sądownictwie.

Premier zadowolony z braku pozwu przeciw Polsce. „Jesteśmy otwarci na rozmowy”

zobacz więcej

Gersdorf poinformowała na piątkowej konferencji prasowej, że podczas rozmów z premierem przedstawiła swoje stanowisko, „co do warunków minimalnych i brzegowych”. – I to stanowisko Sądu Najwyższego i moje nie uległo w żadnym zakresie zmianie – podkreśliła.

Jak mówiła, wśród warunków – które przedstawiła Morawieckiemu – jest m.in. to, że „że sędziowie wszyscy zwolnieni z uwagi na 65. rok życia będą powracać na swoje stanowisko”, a ona pozostaje nadal I prezesem SN „z mocy konstytucji – bez warunków”.

Dodała, że podniosła również, iż „należy przywrócić konstytucyjny charakter KRS i procedowania w KRS”.

– Organ jest konstytucyjny, ja nie widzę co miałoby być przywrócone – komentował na konferencji prasowej słowa Gersdorf rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera. Jego zdaniem Rada jest organem wybranym zgodnie z Konstytucją RP.

Mitera odniósł się też do słów Gersdorf, że dalej jest I Prezes SN. – To subiektywne przekonanie pani prezes. Tytularnie ten tytuł zawsze będzie pani profesor przysługiwał – mówił rzecznik KRS.

W środę premier Morawiecki spotkał się z byłą już I Prezes SN. Rozmowa dotyczyła reformy sądownictwa przeprowadzanej przez rząd. – Rozmowa z prof. Małgorzatą Gersdorf była dobra, jednak nie zapadły żadne ustalenia – mówił premier.

Morawiecki we wtorek rozmawiał z szefem KE Jean-Claude'm Junckerem; mimo nieoficjalnych zapowiedzi Komisja Europejska nie podjęła decyzji o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z przepisami dotyczącymi Sądu Najwyższego.

– Wczoraj rozmawiałem w Bukareszcie z panem przewodniczącym Jean-Claude'm Junckerem, dzisiaj rozmawiałem rano z panią prof. Gersdorf – to była sympatyczna rozmowa, ale obie strony umówiły się, że nie będziemy ujawniać żadnych szczegółów; zresztą nie było żadnych sensacyjnych szczegółów, żadnych ustaleń, ale na pewno dobra rozmowa – mówił wówczas Morawiecki.
teraz odtwarzane
Stanowisko Gersdorf skomentował rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera

źródło:
Zobacz więcej