„Nowi sędziowie wniosą pewną świeżość do sądów”

– Nowi ludzie wniosą do sądów pewną świeżość – powiedział w programie „Minęła 8” Zbigniew Gryglas (Porozumienie), który skomentował wręczenie przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji 10 sędziom. Karol Karski (PiS) zauważył, że „wymiar sprawiedliwości jest służbą państwu”.

Prezydent powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Prezydent Andrzej Duda powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP. Nowo...

zobacz więcej

Gośćmi programu „Minęła 8” byli Karol Karski (PiS), Wojciech Bakun (Kukiz’15), Grzegorz Furgo (PO) i Zbigniew Gryglas (Porozumienie). Rozmawiali oni m.in. o nominacjach wręczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę 10 sędziom, którzy weszli w skład Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz zaangażowaniu sędziów w spory polityczne.

– W dalszym ciągu sprawa reform sądownictwa nie jest załatwiona – powiedział Furgo.

Zapytał, po co dla dwóch, trzech sędziów „robi się rewolucję kadrową” i podkreślił, że „to nie są żadne reformy, ale wymiana kadrowa”.

– Wymiar sprawiedliwości jest służbą państwu, służbą narodowi – zaznaczył Karol Karski i wskazał, że reformę wymiaru sprawiedliwości popiera 82 proc. polskiego społeczeństwa. Przypomniał również, że „sędzia powinien wypowiadać się wyłącznie przez swoje orzeczenia”.

Wojciech Bakun z Kukiz’15 stwierdził, że „sędziowie nie mogą być kastą poza wyłączeniem prawa”. Podkreślił, że „angażowanie się sędziów w protesty jest karygodne”.

– Parlament odpowiada za kreowanie ustroju, również sądowniczego. Sędziowie w tę materię wchodzić nie powinni, zwyczajnie nie są do tego uprawnieni – wskazał.

Zbigniew Gryglas zaznaczył, że „zmiany personalne (w sądach) są także potrzebne”. – Ci nowi ludzie wniosą pewną świeżość do sądów, wniosą wolę dokonywania istotnych zmian – dodał.

źródło:
Zobacz więcej