Kolejne sankcje Donalda Trumpa. Oprócz Rosji wymierzone także w Chiny

Prezydent Donald Trump skorzystał z ustawy CAATSA (fot. PAP/EPA/JOHN GURZINSKI)

Prezydent Donald Trump wydał rozporządzenie wykonawcze przewidujące objęcie amerykańskimi sankcjami gospodarczymi dodatkowo 33 rosyjskich i po raz pierwszy dwóch chińskich podmiotów prawnych – zarówno osób prawnych jak i fizycznych.

Departament Stanu USA: Inwestujący w Nord Stream 2 narażają się na sankcje

Waszyngton ponownie ostrzegł zachodnie firmy, które zainwestowały w gazociąg Nord Stream 2, że narażają się na sankcje. – Angażują się w biznes,...

zobacz więcej

Dodatkowe 33 rosyjskie podmioty prawne (w tym także osoby fizyczne) zostały objęte przez prezydenta Trumpa sankcjami ekonomicznymi na podstawie przyjętej przez Kongres w zeszłym roku miażdżącą przewagą głosów „Ustawy o przeciwdziałaniu sankcjami adwersarzom Ameryki” (CAATSA) oraz innych aktów prawnych, w tym ustaw o przyjętych przez Kongres w reakcji na rosyjską aneksję Krymu w roku 2014. Ustawa została zaaprobowana przez Senat miażdżącą przewagą głosów (98:2) w lipcu zeszłego roku i podpisana przez prezydenta następnego miesiąca.

Dodatkowo, po konsultacjach z Departamentem Stanu, po raz pierwszy na podstawie ustawy CAATSA zostały ukarane dwie chińskie podmioty prawne: podlegający chińskiemu ministerstwu obrony Departament Rozwoju Wyposażenia (Equipment Development Department – EDD) i szef tego wydziału Li Shangfu.

Powodem umieszczenia chińskiego EDD i jego szefa na liście osób i instytucji objętych sankcjami był zakup od rosyjskiego Rosoboronexportu (ROE), objętego amerykańskimi sankcjami rosyjskiego czołowego eksportera broni, 10 samolotów bojowych Su-35 oraz elementów systemu obrony przeciwrakietowej S-400 (znanego także jako S-21).

Ustawa CAATSA przewiduje ukaranie sankcjami, oprócz Rosji, tylko Iranu i Korei Północnej. Chińskie podmioty prawne są więc pierwszymi podmiotami państwa trzeciego ukaranymi na podstawie tej ustawy.

Na liście osób i instytucji, które zostały objęte sankcjami, znajduje się 13 obywateli Federacji Rosyjskiej oskarżonych przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera o mieszanie się w kampanię przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi w 2016 r.

Obecnie na liście amerykańskich sankcji znajduje się 72 obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym wielu oligarchów zawdzięczających swoje fortuny bezpośredniemu poparciu prezydenta Władimira Putina. Po raz kolejny znalazł się na niej Jewgienij Prirożkin, oligarcha blisko związany z Putinem.

Prirożkin, nazywany „kucharzem Putina” z powodu tego, że fortunę zbił na zamówieniach gastronomicznych Kremla, jest szefem Internet Research Agency, jednej z trzech rosyjskich firm oskarżonych w lutym tego roku przez Muellera o ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie.

źródło:

Zobacz więcej