Energetyki zagrażają dzieciom. WHO bije na alarm

Napoje energetyczne zawierają znaczne ilości niebezpiecznej kofeiny i cukru (fot. Pixabay/Herbich)

Do 2025 roku ponad 70 mln dzieci będzie miało nadwagę – wynika z analizy Światowej Organizacji Zdrowia. Winę za to ponoszą w znacznej mierze spożywane przez nieletnich napoje energetyczne, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Co drugi trzylatek ma próchnicę. Katastrofalny stan zębów polskich dzieci

Co drugi trzylatek ma próchnicę. W wieku 18 lat ponad 90 proc. osób ma ubytki w kilku zębach – wynika za najnowszego badania Ministerstwa Zdrowia....

zobacz więcej

Prof. Russel Viner, prezes brytyjskiego Królewskiego Kolegium Pediatrii i Zdrowia Dziecka, przestrzega, że ze względu na wysoką zawartość cukru i kofeiny dzieci nie powinny pić napojów energetycznych.

Naukowiec wskazuje, że niezależnie od wypijanych „energetyków” w krajach zamożnych dzieci spożywają na co dzień tak czy inaczej zbyt wiele cukru i kalorii. Dlatego jest mało prawdopodobne, że potrzebują jeszcze dodatkowej energii. Wysoka zawartość cukru w takich napojach i napojach gazowanych powoduje wzrost na świecie przypadków otłuszczenia wątroby u dzieci.

Dodatkowo kofeina stosowana na całym świecie jako środek pobudzający może prowadzić do stanów lękowych oraz problemów ze snem. Naukowcy odkryli, że u dzieci substancja ta może wywołać również zaburzenia zachowania i wpływać na rozwój umysłu.

Prof. Viner przekonuje, że dzieci mogą otrzymać pod dostatkiem energii w postaci „zdrowego pożywienia, spokojnego snu, sportu oraz, co najważniejsze, dzięki relacjom z innymi osobami”. Zabiega, żeby wprowadzić Wlk. Brytanii zakaz sprzedaży dzieciom napojów energetycznych. Tego typu zakaz obowiązuje już w innych krajach.

źródło:
Zobacz więcej