Fałszywy dentysta przez 30 lat rwał i plombował zęby

Podczas zabiegów dentystycznych swoim klientom przekazywał nie tylko usługi stomatologiczne, ale także protetyczne (fot. Shutterstock/Microgen)

– Rwałem zęby przez tyle lat i było dobrze. Lekarzom rwałem, sędziom, prokuratorom – opowiada protetyk z Torunia, który przez ponad 30 lat plombował i wyrywał zęby jako dentysta. Jak mówi, „nie ma uprawnień stomatologa, ale ma talent”. Teraz swoją historię opowiedział „Nowościom – Dziennikowi Toruńskiemu”.

Zadyszka, kaszel i trzeszczenie w płucach mogą być objawami poważnej choroby

Zadyszka podczas wysiłku, męczący kaszel i trzeszczenie w płucach może świadczyć o poważnej chorobie układu oddechowego, jaką jest idiopatyczne...

zobacz więcej

27 czerwca sąd uznał protetyka za winnego oszustwa i udzielania świadczeń zdrowotnych bez uprawnień. Mężczyzna został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i 600 zł grzywny. Wyrok jest nieprawomocny.

Pan Marian nauczył się fachu u własnego ojca, który był dentystą. Gdy w latach 80. ojciec zmarł na zawał, przejął jego gabinet i wielu pacjentów.

Chciał ukończyć studia, ale z powodów zdrowotnych musiał zrezygnować z tych planów. Ostatecznie zdobył uprawnienia protetyka, wymagające krótszej nauki. Usługi, które wykonywał, wiązały się z plombowaniem, wyrywaniem czy borowaniem zębów.

Zęby rwał lekarzom, sędziom, prokuratorom i dziennikarzom. Najczęściej przeprowadzał ekstrakcje poprzedzające wykonanie uzupełnień protetycznych.

Zastępujesz colę „organicznymi” jogurtami? Możesz się zdziwić

„Organiczne” jogurty mogą zawierać więcej cukru niż napoje typu cola – wynika z badań opublikowanych przez pismo „BMJ Open”. Naukowcy z Leeds...

zobacz więcej

Zakręcony korzeń przyniósł pecha

W marcu br. na wyrwanie zęba zgłosiła się do niego kobieta z podtoruńskiej gminy Zławieś Wielka. Przeprowadził zabieg, ale czuł, że coś jest nie w porządku i zalecił pacjentce, by zwróciła się jeszcze do kogoś innego.

Kobieta zgłosiła się do dentystki pod miastem. Ta usunęła korzeń i zawiadomiła prokuraturę o niewykształconym dentyście.

W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową Toruń Centrum Zachód szybko ustalono, że pan Marian nie jest członkiem Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarskiej w Toruniu i nie posiada prawa do wykonywania zawodu lekarza dentysty.

źródło:
Zobacz więcej