Nieznane dzieło Karola Wojtyły ujrzy światło dzienne. „To brzmi sensacyjnie”

Obrady Soboru Watykańskiego II (11.10.1962-8.12.1965), w których aktywnie uczestniczy biskup Karol Wojtyła (fot. arch. PAP/Reprodukcja)

Nieznane dzieło Karola Wojtyły sprzed ponad 50 lat już niedługo ujrzy światło dzienne. Rozważania spisane na 150 stronach jeszcze niedawno były nieznane najbliższym współpracownikom papieża. Wkrótce na konferencji prasowej zostanie przedstawiona dokładna historia tekstu.

Zrekonstruował papamobil Jana Pawła II i stworzył dla niego muzeum

zobacz więcej

Jak dowiedziało się Polskie Radio, nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się książka „Kazanie na Areopagu”.

Rozważania spisane na 150 stronach ponad 50 lat temu jeszcze do niedawna były nieznane nawet najbliższym współpracownikom papieża. Dzieło ukazuje się tuż przed 40. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża.

– Rozważania to 13 katechez na temat wiary i teologii, inspirowane kazaniem świętego Pawła wygłoszonym do Ateńczyków na Areopagu – mówi Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego.

– To brzmi sensacyjnie. Podczas prac w archiwum natrafiono na to niezwykłe dzieło. Można powiedzieć, że jest jednym z najważniejszych dzieł Jana Pawła II. Tak mówią jednomyślnie wszystkie osoby, które miały okazję zapoznać się z tekstem. To rzeczywiście jedyny spójny całościowo tekst napisany jeszcze przed pontyfikatem, w którym Karol Wojtyła wykłada swoje credo – podkreśla Marcin Baniak.

40 lat temu zabrzmiało „Habemus papam”. Nowy papież przyjął imię Jan Paweł

Patriarcha Wenecji, Albino Luciani, po wstąpieniu na Tron Piotrowy jako pierwszy w historii Papież przyjął podwójne imię Jana Pawła. 26 VIII 2018...

zobacz więcej

Wiadomo, że tekst powstał po 1965 r. – po zakończeniu II Soboru Watykańskiego. Dwa lata wcześniej Karol Wojtyła po drodze do Ziemi Świętej odwiedził Grecję, a jednym z przystanków był ateński Areopag.

– Po jakimś czasie Karol Wojtyła musiał powrócić myślami w to miejsce i pod wpływem wydarzeń Soboru Watykańskiego zaczął spisywać tekst, o którym mowa. Świadczą o tym liczne odniesienia do dokumentów ogłaszanych na soborze – wyjaśnił Marcin Baniak.

Okoliczności w jaki sposób rękopis się odnalazł i trafił w ręce kardynała Stanisława Dziwisza owiane są tajemnicą. Za tydzień w czasie konferencji prasowej w Wydawnictwie Literackim zostanie przedstawiona dokładana historia tekstu, który powstał ponad 50 lat temu.

źródło:
Zobacz więcej