RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pentagon: Polska jeszcze niegotowa na „Fort Trump”

Sekretarz ds. sił lądowych w Pentagonie uważa, że przeszkodą są m.in. kwestie logistyczne (fot. US Army)

Sekretarz ds. sił lądowych w Pentagonie Mark Esper ocenił w wywiadzie dla agencji AFP, że Polska nie jest jeszcze gotowa na „Fort Trump”, czyli umiejscowienie na jej terytorium bazy wojsk USA. Proponowany teren jest niewystarczająco przestronny – wskazał.

Trump: sojusz między Polską a USA nie był nigdy tak mocny

zobacz więcej

O skierowanie kolejnych jednostek wojsk amerykańskich do Polski zaapelował Andrzej Duda w trakcie spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. Polski prezydent zapowiedział wówczas utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich nazwanej „Fort Trump”.

Obecność Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej to gwarancja bezpieczeństwa i większe możliwości obrony – przekonywał Andrzej Duda po spotkaniu z Trumpem.

– Obecność amerykańskiej armii na tym obszarze jest dzisiaj absolutnie uzasadniona, także z uwagi na ochronę samych Stanów Zjednoczonych – podkreślił.

Poproszony o komentarz do słów polskiego prezydenta Mark Esper, który w Pentagonie pełni funkcję odpowiadającą randze wiceministra obrony, ujawnił podczas rozmowy z korespondentem AFP, że podczas ostatniej wizyty w Polsce w styczniu rozmawiał wstępnie z polskimi czynnikami wojskowymi o planach utworzenia bazy USA.

Tereny, jakie polski rząd zamierza przeznaczyć na wspomnianą bazę wojskową, są niewystarczająco duże, jeśli brać pod uwagę niezbędne ćwiczenia artyleryjskie, szkolenia i funkcjonowanie poligonu – wskazał.

Prezydenci Polski i USA podpisali wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym

Podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem politycy w ramach porozumień bilateralnych podpisali porozumienie o...

zobacz więcej

Dodatkowym problemem jest też transport – zauważył Esper. – Wojsko amerykańskie musiałyby mieć pełną swobodę w bezproblemowym przemieszczaniu się po Europie. Wszelkie przeszkody administracyjne czy infrastrukturalne opóźniałby możliwość operacyjne w wypadku konfliktu – zaznaczył.

– Już teraz mamy problemy z transportem ciężkiego sprzętu czy podobnych rzeczy – dodał. Jako przykład podał kłopoty, jakich żołnierze USA stacjonujący w Polsce doznali, gdy mieli dołączyć do jednostek dyslokowanych w Niemczech dla udziału w manewrach.

– Jeden z naszych pociągów utknął na dobre w Polsce zarazem z powodów administracyjnych, jak i wykrytych rozstępów szyn – ujawnił. Dodał, że problem nie dotyczy wyłącznie Polski, ale wszystkich krajów regionu, gdzie daje o sobie znać cały splot problemów administracyjnych i przestarzała infrastruktura.

Przedstawiając genezę pomysłu utworzenia w Polsce Fortu Trumpa, francuska agencja cytuje słowa polskiego prezydenta, który powiedział w Waszyngtonie: „Wierzę głęboko, że jest to możliwe i jestem przekonany, że taka decyzja jest zarówno w polskim interesie, jak i w interesie USA”.

AFP przypomina, że Donald Trump odniósł się przychylnie do idei utworzenia stałej bazy amerykańskiej w Europie Środkowej, a także zadeklarowanej przez polskiego prezydenta gotowości płacenia za nią.

– Polska jest gotowa uruchomić ogromne nakłady na stworzenie stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce, idące w miliardy dolarów. I jesteśmy zainteresowani udzieleniem pomocy w zakresie obronności tym krajom, które dokonują wielkich wysiłków, żeby zwiększyć własne zdolności obronne – mówił Trump.

– Myślę, że to jest odmienna sytuacja, niż w przypadku wielu innych krajów, które wyłącznie wykorzystują Stany Zjednoczone i mówią tylko „płaćcie, płaćcie”. To dotyczy również NATO – wskazał.

Według prezydenta USA, utworzenie stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby ok. 2 mld dolarów. – Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów – ocenił.

źródło:

Zobacz więcej