Raport

#FabrykahejtuPO

Dziesiątki odkrytych zbiorowych mogił ofiar NKWD. „Czerwony terror” wciąż pełen tajemnic

Na terenie poligonu Kommunarka pochowano co najmniej 6,6 tys. ofiar (fot. Wiki/Brattarb)

Rosyjscy badacze zbrodni stalinowskich ogłosili nowe dane dotyczące miejsc pochówku ofiar NKWD. Wieloletnie badania archeologiczne pozwoliły na zlokalizowanie kilkudziesięciu zbiorowych mogił w osadzie Kommunarka, leżącej na przedmieściach Moskwy.

Liczba Polaków wymordowanych przez NKWD większa, niż przypuszczano

W siedzibie Stowarzyszenia Memoriał w Moskwie odbyło się spotkanie poświęcone przechowywanym w archiwach dokumentom związanym z operacją polską...

zobacz więcej

W dawnym obiekcie specjalnym NKWD pochowanych jest co najmniej 6609 osób rozstrzelanych w czasie sowieckiego terroru, w latach 1930-50. Wśród ofiar stalinowskich oprawców są przedstawiciele różnych narodowości, w tym także Polacy.

W Kommunarce nad rzeką Ordynką znajdowała się letnia rezydencja Gienricha Jagody, szefa NKWD w latach 1934-36. Obiekt miał status pilnie strzeżonego, aż do upadku ZSRR. Do dziś Federalna Służba Bezpieczeństwa, spadkobierczyni NKWD i późniejszego KGB nie ujawniła wszystkich danych archiwalnych dotyczących tak zwanych obiektów specjalnych.

Jelena Żemkowa ze Stowarzyszenia „Memoriał” zwraca uwagę, że na obszarze dawnego Związku Radzieckiego znajdują się tysiące takich obiektów, w których ukrywano ciała ofiar „czerwonego terroru”. W jej ocenie każde nowe odkrycie, to „kolejny krok ku prawdzie”.

– Łącznie w latach rządów sowieckich rozstrzelano ponad 1,2 mln osób. Z czego, aż 725 tysięcy rozstrzelano w latach tak zwanego Wielkiego Terroru, a z tej ogólnej liczby ponad 40 tysięcy rozstrzelano w Moskwie – wyjaśnia Jelena Żemkowa.

Nowe badania miejsc pochówku ofiar NKWD zainicjowało Moskiewskie Muzeum Historii GUŁagu. W przyszłości, po zakończeniu prac badawczych na terenie obiektu specjalnego NKWD – Kommunarka powstanie kompleks memorialno-edukacyjny.

źródło:

Zobacz więcej