Biopaliwa z konopi w Polsce? Jest plan dokończenia badań

Konopie – rosliny odpadowe (fot. Shutterstock/Lifestyle discover)

Koncern paliwowy Lotos oraz Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania podpisali list intencyjny, który pozwoli na dokończenie badań nad bioetanolem drugiej generacji z masy konopnej. Biopaliwa drugiej generacji są otrzymywane z materiałów, które nie stanowią żadnej konkurencji dla żywności.

Obajtek: Połączenie Orlenu i Lotosu powinno nastąpić już 20 lat temu

Proces przejęcia Lotosu przez Orlen powinien być zakończony w drugiej połowie 2019 roku – poinformował w rozmowie z sobotnim „Super Expressem”...

zobacz więcej

List podpisali p.o. dyrektora Instytutu prof. Małgorzata Zimniewska oraz członek zarządu ds. finansowych Lotosu Robert Sobków. List został podpisany w Warszawie w obecności ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, podczas konferencji „Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla innowacyjnej biogospodarkia”.

Jak zauważyła szefowa Instytutu, rozwój bioetanolu wyższej generacji z roślin konopnych jest zarówno w interesie Instytutu jak i grupy Lotos, ale także w interesie Polski.

– Mamy możliwość wytworzenia biopaliw drugiej generacji z polskich komponentów, z polskich roślin odpadowych – masy konopnej – mówiła.

Wyjaśniła, że zainteresowanie Lotosa technologią opracowaną przez Instytut, którą opracowano w skali laboratoryjnej, doprowadziło do spotkania i wstępnego omówienia zasad współpracy, w wyniku czego został sformułowany list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie biopaliw.

Zimniewska przypomniała, że Polskę obowiązuje unijna dyrektywa, która nakazuje wykorzystanie biopaliw wyższej generacji jako dodatku paliw płynnych. Dodała, że współpraca z Lotosem daje możliwość Instytutowi wdrożenia na szeroką skalę wyników badań nad wykorzystaniem biopaliw z biomasy konopnej – powiedziała.

Zadowolenie z podpisania listu intencyjnego wyraził także przedstawiciel Lotosu, który stwierdził, że list intencyjny jest dopiero początkiem drogi do pozyskania polskich biopaliw wyższej generacji.

źródło:

Zobacz więcej