RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Duda: Donald Trump jest zdecydowanie przeciwny Nord Stream 2

Budowa gazociągu Nord Stream 2, który połączy Rosję i Niemcy, była jednym z tematów rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Białym Domu. – Prezydent Trump jest zdecydowanie przeciwny Nord Stream 2. Uważa, że jest to projekt o charakterze czysto politycznym, nie biznesowym – powiedział prezydent Duda na antenie TVP Info.

Trump: sojusz między Polską a USA nie był nigdy tak mocny

zobacz więcej

– Powiedział mi (Donald Trump), że to się w ogóle Niemcom nie opłaca takie uzależnienie się od rosyjskich dostaw i powiedział mi, że nie rozumie w tym kontekście postawy Niemiec. Ja powiedziałem, że on jest niebezpieczny dla Europy, w tym dla Polski, ponieważ oznacza rosyjską dominację na rynku gazowym w Europie – wskazał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że powinniśmy mieć jak największą dywersyfikację dostaw gazu i jak największą możliwość wyboru oferty cenowej. – Jeżeli rynek będzie tak zdominowany przez jednego dostawcę, to będzie zła sytuacja, bo to oznacza w praktyce monopolizowanie rynku. W moim przekonaniu powinniśmy robić wszystko, żeby do tego nie dopuścić – zaznaczył.

W interesie USA

– Mówiłem prezydentowi Trumpowi, że to jest także w interesie Stanów Zjednoczonych z bardzo prostej przyczyny – USA chcą eksportować swój gaz skroplony LNG, my mamy terminal gazowy i możemy taki gaz przyjmować, zwiększamy możliwości odbiorcze tego terminalu. Sprawa jest bardzo prosta – to też powinno być jedno ze źródeł dostaw. Jeżeli rosyjski gaz zdominuje Europę to Stany Zjednoczone będą miały problemy ze sprzedawaniem swojego gazu – zwrócił uwagę.

Andrzej Duda rozmawiał również z Donaldem Trumpem o bezpieczeństwie. Zapewnił, że „sojusz polsko-amerykański jest bardzo mocny”. Pytany, czy jest możliwe powstanie stałej bazy amerykańskiej w Polsce odpowiedział, że zarówno on jak i szef MON prowadzą w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami USA już od dłuższego czasu.

– Trwają na ten temat rozmowy w Pentagonie, to są decyzje, które wymagają czasu, by je podjąć, a moja wizyta tutaj służy m.in. temu, żeby wzmocnić polski przekaz o potrzebie zagwarantowania dodatkowo bezpieczeństwa Polski i naszej części Europy, poprzez dodatkową obecność amerykańską, poprzez stałą bazę wojsk amerykańskich w Polsce – mówił Andrzej Duda.

Podkreślił jednak, że koszty stworzenia i utrzymania takiej bazy są bardzo duże. – Myśmy zadeklarowali już dawno temu, że jesteśmy w stanie poczynić działania przygotowawcze i sfinansować je, a koszty przygotowania miejsca, gdzie mogliby stacjonować Amerykanie, wziąć na siebie, a Amerykanie pokrywaliby koszty funkcjonowania bazy – dodał prezydent.

Prezydenci Polski i USA podpisali wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym

Podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem politycy w ramach porozumień bilateralnych podpisali porozumienie o...

zobacz więcej

Powiedział również, że był pytany przez gospodarza o pozycję Polski w Unii Europejskiej. Na uwagę red. Michała Adamczyka, że nasz jest, podobnie jak Węgry na cenzurowanym, zwrócił uwagę, że „w Unii Europejskiej również jest gra interesów, pomiędzy różnymi państwami”.

– Powtarzam to bardzo spokojnie: my bardzo wzmocniliśmy polskie państwo w ciągu ostatnich trzech lat. Bardzo też wzmocniliśmy pozycję Polski, chociażby poprzez to, że odkupiliśmy polskie banki i dzisiaj większość banków jest w polskich rękach w naszym kraju. To jest niezwykle ważne – przyznał.

Wzmocniony system

Andrzej Duda ocenił też, że obecne władze bardzo wzmocniły system podatkowy w Polsce. – Bardzo wiele dziur, które do tej pory w tym systemie było, zwłaszcza jeżeli chodzi o pobór podatków VAT, zostało zatkanych. Ktoś do tej pory zabierał te pieniądze z Polski. Taka jest prawda. Ten ktoś bardzo stracił – dodał.

Odniósł się również do podpisanej we wtorek polsko-amerykańskiej deklaracji pt. „Obrona wolności i budowanie dobrobytu poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne”. W deklaracji podkreślono m.in., że Polskę i Stany Zjednoczone łączy wspólna historia oraz zbiór wartości cenionych przez oba narody. Według Andrzeja Dudy, deklaracja podkreśla kwestie współpracy militarnej i energetycznej.

– To są te elementy, które dzisiaj widać, że są najważniejsze, i które widać, że dzisiaj stanowią o sytuacji także i bezpieczeństwa w naszej części Europy, a Stany Zjednoczone – jak wiadomo – tutaj na świecie odgrywają potężną rolę – powiedział prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej