RAPORT

Tusk kontra Tusk

Waszczykowski: Dla Polski i USA kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza

– Dla nas i dla Amerykanów kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza – powiedział w programie „Minęła 20” były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Wizyta prezydenta RP w Waszyngtonie [RELACJA]

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda składają oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty są: rozmowa w cztery...

zobacz więcej

Polski prezydent został zaproszony do Białego Domu pierwszy raz od ośmiu lat. Dla wielu to sygnał o umacniającym się sojuszu Stanów Zjednoczonych z Polską. Owocem spotkania jest deklaracja o partnerstwie strategicznym - obejmująca współpracę w zakresie bezpieczeństwa, energetyki czy inwestycji. Podczas konferencji obu prezydentów zapadły oficjalne deklaracje dotyczące współpracy militarnej.

– Polska i USA mają wspólną listę zagrożeń. Poprzez wzmocnienie obecności na flance wschodniej będziemy mogli odstraszyć przeciwnika – powiedział w programie „Minęła 20” były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

– Stany Zjednoczone mają podobną percepcję założeń jak nasz region. Łączy nas program stabilności gospodarczej i energetycznej – podkreślił.

Donald Trump stanowczo sprzeciwia się budowie gazociągu Nord Stream 2 i znów stawiał dziś Polskę za przykład.

Do gazoportu w Świnoujściu już regularnie zawijają statki z amerykańskim gazem LNG. W przyszłości, właśnie dzięki takim dostawom, Polska może stać się surowcowym pomostem łączącym Stany Zjednoczone z państwami naszego regionu.

– Donaldowi Trumpowi zależy na ekspansji gospodarczej. Nam również zależy, aby USA były większym udziałowcem w przedsięwzięciach gospodarczych – podkreślał były minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej