RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Podetnij sobie nadgarstki albo twoja rodzina umrze!”. Momo zbiera śmiertelne żniwo

Makabryczna internetowa gra jest zagrożeniem dla nastolatków na całym świecie (fot. Materiały prasowe)
Makabryczna internetowa gra jest zagrożeniem dla nastolatków na całym świecie (fot. Materiały prasowe)

13-latka usiłowała podciąć sobie nadgarstki, po tym jak postać lalki rodem z horrorów groziła jej, że jeśli tego nie zrobi, rodzina nastolatki umrze. To najnowsza ofiara Momo – makabrycznej gry, która za pomocą mediów społecznościowych zachęca dzieci do samookaleczenia, a nawet samobójstw.

15-latek z Gliwic okaleczył się pod wpływem „opiekuna” z internetu

15-letni mieszkaniec Gliwic okaleczył się i trafił do szpitala, prawdopodobnie pod wpływem niebezpiecznej gry sieciowej – poinformowała we wtorek...

zobacz więcej

Lokalne media donoszą, że matka 13-letniej dziewczynki była w domu i w ostatniej chwili udało jej się powstrzymać córkę od samookaleczenia w Jaboatao dos Guararapes w Brazylii.

Z doniesień policji wynika, że wiadomości wysyłane za pośrednictwem komunikatora WhatsApp mówiły, że gdyby dziewczynka nie zrobiła sobie krzywdy, jej rodzina by umarła.

– Na szczęście matka ma dostęp do telefonu komórkowego swojej córki. Zauważyła profil Momo i natychmiast go zablokowała – wyjaśniła jedna z policjantek lokalnym mediom. Poinformowała, że telefon został przekazany specjalistom, którzy będą starali się ustalić, kto stoi za makabrycznymi wiadomościami.

Momo

Doprowadził do samobójstw wielu nastolatków. „Oczyszczam społeczeństwo”

Około 130 nastolatków, głównie w Rosji, rzekomo popełniło w ostatnim okresie samobójstwo po dołączeniu do internetowej gry „Niebieski wieloryb”....

zobacz więcej

Momo to anonimowa postać kryjąca się za przerażającym awatarem groteskowej lalki. Kontaktuje się ze swoimi ofiarami za pomocą mediów społecznościowych, m.in. poprzez komunikator internetowy WhatsApp, Snapchat czy YouTube.

Najpierw Momo próbuje pozyskać zaufanie, by „dodać ją do znajomych”. Następnie rozpoczyna „wyzwanie”, wysyłając ofiarom brutalne zdjęcia, i grozi graczom, którzy odmawiają wykonywania jej „rozkazów”.

Niebezpieczne zjawisko jest powiązane z samobójstwami nastolatków na całym świecie, a także wiąże się z kradzieżą danych osobowych, szykanami, wymuszeniami, powodowaniem lęków, depresji i bezsenności.

Lokalne media w zeszłym miesiącu doniosły o powiązanym z Momo samobójstwem 18-latka z Indii. Manish Sarki powiesił się w szopie w pobliżu jego domu w Darjeeling. Zwłoki otaczały niepokojące rysunki i słowa, w tym „Illuminati”. Momo Challenge jest także powiązane z samobójstwem 12-letniej dziewczynki z Buenos Aires w Argentynie. Część władz w Europie rozpoczęła kampanię informacyjną, by ostrzec młodych i rodziców przed Momo. Szokująca gra może być bowiem następcą „Niebieskiego wieloryba” – okrutniej internetowej gry powiązanej ze śmiercią co najmniej 130 nastolatków w Rosji.

źródło:
Zobacz więcej