RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Paczkomat na książki. Nowa opcja wypożyczania w Krakowie

Książki można teraz wypożyczyć w każdej chwili (fot. Shutterstock/sasha2109)
Książki można teraz wypożyczyć w każdej chwili (fot. Shutterstock/sasha2109)

43 skrytki ma książkomat, który od wtorku działa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Wypożyczenia są teraz możliwe o każdej porze. Uruchomienia takiej usługi chcieli mieszkańcy, głosując na nią w drugiej edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego.

Zarabiał na sprzedaży książek z samochodu. Ktoś podpalił jego żuka

Kilka dni temu podpalono starego żuka, który był „sklepem” z książkami na tczewskim targowisku – jak podał „Dziennik Bałtycki”. Pan Włodzimierz od...

zobacz więcej

Książkomat wyglądem przypomina paczkomat do odbioru przesyłek. Czytelnik powinien najpierw przez internet zamówić wybrany tytuł, a potem czekać na mail z informacją, że książkę może już odebrać. Do obsługi książkomatu potrzebna jest także karta biblioteczna, którą zbliża się do czytnika. W jednej skrytce zmieszczą się maksymalnie trzy książki. 


„Mieszkańcy sami wybrali i zagłosowali na ten projekt w budżecie obywatelskim. Jesteśmy dumni z krakowian, że w dobie spadku czytelnictwa na rzecz internetu i elektronicznych możliwości lektury, wybrali takie właśnie urządzenie. Pozwala ono odebrać książkę o dowolnej godzinie dnia lub nocy” – powiedział członek zarządu województwa Grzegorz Lipiec. 

„Dzięki temu poszerzamy krąg czytelników. Wiele osób chciałoby korzystać z biblioteki, ale mimo długich godzin otwarcia, do 19, nie są w stanie przybyć tu w ciągu dnia. Czasy się zmieniają, ludzie są bardzo zabiegani. Dla nich to idealne rozwiązanie” - mówił dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Jerzy Woźniakiewicz.

Książkomat stoi tuż przy wejściu do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Jego zakup kosztował 112 tys. zł, a resztę kwotę przyznanej w ramach BO (było to 212 tys. zł) przeznaczano na zakup książek. Do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono projekt zakupu wrzutomatu - czyli urządzenia, które ułatwi zwrot książek. 


Wraz z usługą książkomatu uruchomiona została nowa wersja oprogramowania obsługującego system biblioteczny. Użytkownicy Biblioteki Wojewódzkiej mogą teraz rezerwować również książki dostępne na bibliotecznym regale i regulować różne opłaty np. za oddanie książki po terminie, za pomocą systemu PayU.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej