RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pięć lat więzienia za cofnięcie licznika? Jest projekt ustawy

Cofanie liczników to plaga polskiego rynku aut używanych (fot. Pixabay/AutoPhotography)
Cofanie liczników to plaga polskiego rynku aut używanych (fot. Pixabay/AutoPhotography)

Rada Ministrów zaakceptowała przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt zmian w prawie, które mają ukrócić cofanie liczników w używanych samochodach – informuje resort sprawiedliwości. Za cofanie liczników ma grozić więzienie, za niezgłoszenie wymiany licznika – grzywna.

CBŚP rozbiło grupę, która „odmładzała” zachodnie auta

Co najmniej 500 osób padło ofiarą oszustów, którzy sprowadzali używane samochody z zachodu Europy i przy pomocy zaprzyjaźnionych diagnostyków...

zobacz więcej

„Samochodowi kanciarze, a także ich pomocnicy, są dziś praktycznie bezkarni. Ofiarą oszustów padają nieświadomi nabywcy, którzy na zakup wymarzonych czterech kółek wydają często ostatnie oszczędności” – pisze ministerstwo w wydanym w tej sprawie komunikacie.

„Jak podkreślał Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, konsekwencje bezradności państwa wobec takiego procederu ponoszą uczciwi obywatele przepłacający za pojazd, który nie nadaje się do jazdy albo samochód »po przejściach«” - czytamy.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy Kodeks karny przewiduje od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia za tzw. „przekręcenie” licznika. Odpowiadać za oszustwo ma zarówno zleceniodawca, jak i wykonawca, np. mechanik w warsztacie.

Grzywna do 3 tys. zł będzie groziła wtedy, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany licznika na nowy (np. z powodu awarii).

Teraz stacje kontroli pojazdów muszą przekazywać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stan licznika odczytany podczas obowiązkowego przeglądu technicznego pojazdu. Po zmianie przepisów będą także przekazywały informacje o wymianie licznika i jego przebiegu w chwili odczytu przez diagnostę.

Projekt nowelizacji przewiduje również, że przy każdej kontroli policji, Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego, Żandarmerii Wojskowej lub służby celnej ich funkcjonariusze będą mieli obowiązek zanotowania aktualnego stanu licznika sprawdzanego samochodu. Te informacje również trafią do centralnej ewidencji pojazdów. „W ten sposób można będzie porównywać kolejne odczyty i łatwiej wykrywać oszustów” – wyjaśnia resort.

Podobne rozwiązania – informuje ministerstwo – działają w innych państwach europejskich. Np. w Niemczech za fałszowanie wskazań licznika kilometrów można również zostać skazanym na pięć lat więzienia. W Austrii rok więzienia grozi za fałszowanie danych technicznych pojazdów. Francuskie prawo przewiduje dwa lata więzienia za zmianę wskazań licznika przebiegu, a w Czechach każda ingerencja w stan licznika grozi rokiem więzienia i przepadkiem samochodu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej