RAPORT

Pogarda

Wędrówka po świecie pieniądza. #PolskaToWiecej

Najnowsze

Popularne

– Centrum Pieniądza NBP jest absolutnie unikatową w skali kraju placówką edukacyjno-ekspozycyjną, której misją jest przede wszystkim opowiadanie o historii pieniądza, ekonomii i rozwoju gospodarki pieniężnej, nie tylko w kontekście historycznym, ale również o tym, co się dzieje współcześnie w świecie finansów – mówi Anna Brzyska z Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira S. Skrzypka. Reporterzy portalu tvp.info odwiedzili tę niezwykłą placówkę.

Mistrz świata makijażu: Polakom i Polkom po prostu się chce. #PolskaToWiecej

Mistrz świata, biznesmen, szkoleniowiec, specjalista od wizerunku i savoir-vivre'u. Olaf Tabaczyński z pewnością jest postacią nietuzinkową. Mimo...

zobacz więcej

Pieniądze, odkąd powstały, w pewien sposób tworzą i determinują rynek danego państwa, a przez to jego historię, pozycję na arenie międzynarodowej, zasobność i bezpieczeństwo. Wiedza o tym, jak właściwie inwestować zamienniki – kiedyś złota, a dziś rezerw państwowych – daje przewagę nad innymi i stwarzała przestrzeń do bogacenia się.

Dlatego Centrum Pieniądza narodowego emitenta, jakim jest NBP, poprzez swoją ekspozycję stara się przekazać wiedzę na temat historii i prawideł rynku ekonomicznego. Na ul. Świętokrzyskiej 11/21 w Warszawie można dowiedzieć się m.in., jak wyglądają systemy płatnicze, dlaczego płaci się kartami oraz jak zabezpiecza się banknoty przed fałszerstwami.

W tej „wędrówce po świecie pieniądza”, skomplikowanej i interdyscyplinarnej, ukazana została istota tego, czym jest pieniądz, jaką przebył drogę i w jaki sposób pomaga nam w codziennym życiu.

– Chcemy pokazać, jak ważne jest dbanie o wartość pieniądza. Tym właśnie zajmuje się NBP. Ale o pieniądze dbamy my, jako ich użytkownicy, każdego dnia. Chodzi o to, żeby pieniądze szanować, uczciwie zarabiać i odpowiednio je inwestować – zaznacza Brzyska.

Jak wskazuje, celem wystawy jest edukacja ekonomiczna wszystkich grup wiekowych, „od 5 latka do 105 latka”. – Nasza ekspozycja zajmuje powierzchnię ponad 2 tys. metrów 2 i podzielona jest na 16 tematycznych sal, w których w bardzo różnych sposobów opowiada się o pieniądzu – dodaje.

Kultura, tradycja, sztuka i… wódka. Polskie dziedzictwo „narodowego trunku”. #PolskaToWiecej

Jedyne takie miejsce, gdzie polskim dziedzictwem narodowym okrzyknięto trunek. Trunek, który według znawców pierwszy raz został sporządzony właśnie...

zobacz więcej

– Opowiadamy nie tylko o historii pieniądza, o jego postaciach na przestrzeni dziejów. Poruszamy również współczesne tematy, dotyczące m.in. systemów finansowych, rynków, giełdy i tego, jak produkuje się pieniądze. Pokazujemy pieniądz nie tylko jako środek pełniący funkcje wymiany, ale także jako swoiste dzieło sztuki. Pokazujemy pieniądz również jako źródło inspiracji dla artystów – mówi przedstawicielka Centrum.

W Centrum Pieniądza znajduje się jedna z największych i najpiękniejszych kolekcji numizmatycznych w Polsce. – Nasze zbiory są bardzo bogate. W Centrum Pieniądza prezentujemy ponad 3 tys. różnych obiektów numizmatycznych – oryginalnych monet, banknotów, wzorów i medali. Każda z nich jest autentyczna – mówi Brzyska.

„Polski golf również doczeka się swojej małyszomanii”. #PolskaToWiecej

– Golf jak żaden inny sport uczy rywalizacji w duchu fair play; tutaj naszym przeciwnikiem jest pole. Pole daje i pole zabiera, raz piłka...

zobacz więcej

Wśród ekspozycji muzealnej znajduje się pierwsza wybita w Polsce, przez króla Bolesława Chrobrego, moneta – denar princes polonie. Jego powstanie datuje się na początek XI wieku. Ponadto w muzeum znajduje się oryginalna 20-kilogramowa szwedzka moneta, dzięki której powstał pierwszy na świecie pieniądz papierowy.

Wstęp jest bezpłatny. – Zapraszamy wszystkich, nie tylko dzieci i młodzież, lecz także rodziny z dziećmi, osoby starsze i osoby niepełnosprawne – dodaje Brzyska.

Specjalnie dla dzieci przygotowano serię warsztatów oraz zajęć lekcyjnych. Najmłodsi poznają historię pieniądza i dowiadują się, jak odróżnić fałszywe banknoty od prawdziwych. Poprzez zabawę zdobywają wiedzę o ekonomii i uczą się, jak podejmować decyzje finansowe w codziennym życiu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej