RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Julia Przyłębska zainaugurowała w Berlinie spotkania przedstawicielek dyplomacji

Prezes TK podkreślała konieczność walki z nierównościami ekonomicznymi (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)
Prezes TK podkreślała konieczność walki z nierównościami ekonomicznymi (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Nierówności ekonomiczne oraz sposoby ich niwelowania były tematem pierwszego spotkania przedstawicielek świata dyplomacji i polityki zorganizowanego w rezydencji ambasadora RP w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego przez jego żonę, prezes TK Julię Przyłębską.

TVN przeprasza za kłamstwa na temat Przyłębskich

Reporter TVN Maciej Knapik w swoim materiale dla „Faktów” podał nieprawdziwą informację, jakoby prezes Trybunału Konstytucyjnego i jej mąż,...

zobacz więcej

W trakcie spotkania Przyłębska zaproponowała ustanowienie wyróżnienia dla osób lub instytucji, które podejmują działania na rzecz niwelowania nierówności ekonomicznych. Wyróżnienie byłoby przyznawane przez grono osób, które wzięły udział w poniedziałkowym spotkaniu w Berlinie i zgodzą się wziąć udział w pracach kapituły.

W spotkaniu wzięły udział: szefowa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy – Halina Szymańska, żony ambasadorów poszczególnych państw w Berlinie, w tym Ukrainy, Gruzji, Ghany oraz przedstawicielki świata polityki, m.in. przewodnicząca Żydowskiego Funduszu Narodowego na Niemcy Sarah Singer, Hanna Labrenz-Weiss (z urzędu ds. akt Stasi) oraz przedstawicielki Polonii w Niemczech.

Julia Przyłębska: Z funkcjonowaniem TK nie ma żadnego problemu

„Trybunał rozpoznaje sprawy, sędziowie spotykają się na Zgromadzeniach Ogólnych. Z funkcjonowaniem Trybunału Konstytucyjnego nie ma żadnego...

zobacz więcej

Szczegółowy regulamin wyróżnienia ma zostać opracowany w ciągu najbliższego miesiąca. Wyróżnienie byłoby przyznawane raz do roku, dla trzech osób lub instytucji, za działania prowadzone w roku poprzednim. Każdy członek kapituły będzie mógł zgłosić jedną kandydaturę, a laureatem zostanie osoba lub instytucja, na którą odda swój głos minimum 2/3 składu kapituły. Kapitule przewodniczyć ma zawsze przedstawiciel korpusu dyplomatycznego ambasady RP w Berlinie, a obsługę organizacyjną zapewni ambasada.

Julia Przyłębska zaproponowała, by patronką wyróżnienia była arystokratka, zakonnica, święta katolicka Urszula Ledóchowska.

Walka z nierównościami

– Niepokoje w różnych częściach globu, których źródłem są bardzo często nierówności ekonomiczne, uświadamiają nam wszystkim, że jeśli nie zbudujemy bardziej solidarnego świata, który walczy aktywnie z tymi nierównościami w każdym wymiarze od społeczeństwa obywatelskiego po elity polityczne, możemy zapłacić za to wysoką cenę – powiedziała Julia Przyłębska, otwierając poniedziałkowe spotkanie.

Politycy oceniają zgodność przepisów z konstytucją. Prezes Przyłębska: Bardzo mnie to drażni

– Bardzo mnie to drażni; uważam, że wprowadza anarchię, anarchizację naszego życia społecznego, również zamęt jeśli chodzi o prawo – w ten sposób...

zobacz więcej

W dyskusji przywoływano wnioski płynące z prac m.in. Josepha Stiglitza czy ekonomisty Thomasa Piketty'ego.

Julia Przyłębska dzieliła się także swoimi doświadczeniami z pracy sędziego oraz I prezes TK, podkreślając, że ogromną rolę w walce z nierównościami ma prawo. – Może się to odbywać zarówno poprzez stanie na straży generalnej zasady równości wszystkich wobec prawa oraz sprawności i efektywności władzy sądowniczej – mówiła Przyłębska.

Przed dyskusją przedstawicielki świata dyplomacji i polityki wysłuchały krótkiego koncertu śpiewaczki operowej Joanny Szynkowskiej vel Sęk, prywatnie żony wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej