RAPORT

Pogarda

Komorowski: 500 plus to pozytywny dorobek PiS. Schetyna: to nie służy dzietności

Najnowsze

Popularne

PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i PSL podpisały „deklarację demograficzną”. – Tylko kobiety aktywne zawodowo są skłonne posiadać więcej dzieci – mówiła przy tej okazji Katarzyna Lubnauer.

Grzegorz Schetyna ostro o programie 500 plus: pokazujemy oszustwo wyborcze PiS

– Jeśli PiS chce rozdawać pieniądze, niech zrobi to solidarnie, na każde dziecko – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info przewodniczący...

zobacz więcej

W „deklaracji” PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i PSL zobowiązały się do rozwijania polityki rodzinnej i zachowania „wszystkich istotnych elementów” tej polityki wprowadzanych przez kolejne rządy. Wprost zapowiedziano utrzymanie świadczenia wychowawczego (500 plus).

– Dzisiejsza opozycja zamierza sięgnąć po władzę i chce niewątpliwie kontynuować wszystkie elementy pozytywnego dorobku obecnie rządzących. Mam na myśli m.in. tzw. 500 plus – zadeklarował były prezydent, Bronisław Komorowski, który jest jednym z sygnatariuszy deklaracji.

W imieniu Nowoczesnej obietnicę utrzymania świadczenia wychowawczego podpisała Katarzyna Lubnauer, która wcześniej twierdziła, że poprzez 500 plus „za publiczne pieniądze kupiliśmy poparcie dla PiS”, a także że „nie ma pieniędzy” na ten program.

– Ciągłość państwa jest jedną z większych wartości. W związku z tym każda następna ekipa powinna jednak kontynuować pewne rozwiązania zaproponowane przez poprzednie, jeżeli tylko widzi, że te rozwiązania dają określone skutki, i rozwijać je twórczo tak, żeby odnieść określone rezultaty – tłumaczyła Lubnauer.

Jednak zdaniem szefowej Nowoczesnej najważniejszym czynnikiem powodującym wzrost urodzeń jest aktywizacja zawodowa kobiet. – Bo tylko kobiety, które są aktywne zawodowo, które są w stanie łączyć pracę zawodową z wychowaniem dzieci, są skłonne do tego, żeby posiadać więcej dzieci – zauważyła.

Kwestię programu 500 plus poruszył także Grzegorz Schetyna, który uważa, że należy „mówić, w jaki sposób ten program ma służyć demografii, dzietności, bo na razie wiemy, że nie służy”.

Wiceszefowa PSL Urszula Pasławska, która podpisywała „deklarację” w imieniu swojej partii, stwierdziła, że obecna władza „zmierza do tego, żeby program 500 plus został zabrany”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej