RAPORT

Pogarda

Niemcy: Nożownik o wyglądzie „południowca” zaatakował Polaka obok meczetu. Ofiara nie żyje

Po zabójstwie w Chemnitz doszło do rozruchów, podczas których interweniowała policja (fot. Gina Wetzler/Getty Images/tt/@cezarygmyz)
Po zabójstwie w Chemnitz doszło do rozruchów, podczas których interweniowała policja (fot. Gina Wetzler/Getty Images/tt/@cezarygmyz)

Najnowsze

Popularne

Dwudziestoletni Polak mieszkający w Neumünster w północnych Niemczech padł ofiarą nożownika o wyglądzie „południowca”, czyli osoby przybyłej z krajów arabskich – poinformował portal tvp.info korespondent TVP w Berlinie, Cezary Gmyz. Sprawca jest poszukiwany. Środowiska prawicowe chcą zorganizować demonstrację.

Rozruchy po zabójstwie Niemca w Chemnitz. Są ranni

Co najmniej sześć osób zostało rannych podczas wieczornych demonstracji kilku tysięcy zwolenników lewicy i prawicy w Chemnitz we wschodnich...

zobacz więcej

20-letni Krystian, który od roku pracował i mieszkał w Neumünster. W niedzielny poranek, ok. godziny 6 rano wracał z zabawy. W niewyjaśnionych okolicznościach został na ulicy wielokrotnie pchnięty nożem. Mimo podjętej reanimacji zmarł po przewiezieniu do szpitala. – Obok miejsca zdarzenia znajduje się meczet. Nie jest wykluczone, że sprawca był związany z tamtejszą społecznością – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info Cezary Gmyz.

Jak dotąd nie wiadomo jednak, czy sprawca w ogóle mieszkał w Neumünster. Policja poszukuje osoby o „wyglądzie południowca”, jak wyjaśnia Cezary Gmyz, w ten sposób w oficjalnym języku określa się osobę pochodzącą z krajów arabskich. Nożownik ma około trzydziestu lat, miał trzydniowy zarost i ubrany był w szarą kurtkę z kapturem. Jest poszukiwany przez policję.

Kwiaty i znicze

– Zabójstwo wstrząsnęło miastem, w którym mieszka sporo Polaków. Dwudziestolatek, który padł ofiarą nożownika, cieszył się dobrą opinią – mówi korespondent TVP w Berlinie. – Na miejscu zdarzenia ludzie składają kwiaty i znicze – dodaje dziennikarz.

Policja poszukuje podejrzanego o dokonanie zabójstwa około trzydziestoletniego, wysportowanego mężczyzny z kilkudniowym zarostem, o południowych rysach twarzy. Policja w Kilonii uruchomiła numery telefonów, pod które mogą się zgłaszać świadkowie zabójstwa w Neumünster.

Krystian pracował w Niemczech jako glazurnik, a zarobione pieniądze przesyłał do Polski, między innymi na rehabilitację chorego ośmioletniego brata.

Na portalach społecznościowych pojawiły się wpisy, z których wynika, że środowiska prawicowe mają zamiar zorganizować w związku z zabójstwem demonstrację. Jednak policja nie ma informacji o rejestracji takiego zgromadzenia.

W Chemnitz we wschodnich Niemczech po zabójstwie, którego sprawcami mieli być przybysze z Bliskiego Wschodu, przez kilka dni trwały gwałtowne protesty. Naprzeciw demonstrujących narodowców stanęli przedstawiciele lewicy, doszło do rozruchów, podczas których kilka osób zostało rannych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej