USA wspierają Trójmorze. Trump: Inicjatywa ma wielki potencjał

Prezydent RP jest już w Bukareszcie, gdzie trwa szczyt Inicjatywy Trójmorza. (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

– Inicjatywa Trójmorza ma wielki potencjał w kwestii m.in. zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego czy redukcji barier w handlu – ocenił w poniedziałek prezydent USA Donald Trump w przesłaniu na Forum Biznesu, zorganizowanym z okazji szczytu Trójmorza w Bukareszcie.

Andrzej Dera: Trójmorze zyskuje na randze i znaczeniu

– To pokazuje, że pomysł polityczny, który zrealizowano m.in. dzięki prezydentowi Andrzejowi Dudzie, zyskuje na randze i znaczeniu – powiedział...

zobacz więcej

Trump w liście do uczestników forum przypomniał, że brał udział w poprzednim szczycie Trójmorza w 2017 roku, które odbyło się w Warszawie. Właśnie na nim ogłosił „silne poparcie Stanów Zjednoczonych na rzecz Inicjatywy Trójmorza i naszego wspólnego zaangażowania na rzecz rozwoju infrastruktury, poprawy relacji biznesowych, wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i redukcji barier w wolnym, sprawiedliwym i wzajemnym handlu w Europie Środkowej i Wschodniej”.

– Trójmorze ma wielki potencjał służący osiągnięciu celów w tych i innych ważnych dziedzinach współpracy – dodał prezydent USA.

Trump wskazał, że nowa infrastruktura energetyczna ma kluczowe znaczenie dla wspierania pogłębionej integracji gospodarczej, otwierania dostępu do nowych rynków i dywersyfikacji źródeł energii w regionie. Z uznaniem wypowiedział się o działaniach Rumunii, Bułgarii, Węgier, Austrii i Słowacji na rzecz dywersyfikacji dostaw energii poprzez budowę infrastruktury gazociągowej.

Przywódca USA napisał też, że jego kraj włącza się w te wysiłki poprzez eksport skroplonego gazu ziemnego do „strategicznie ważnego” regionu Europy Środkowej i Wschodniej oraz udział amerykańskich firm w Forum Biznesu. USA na wielu poziomach utrzymują zaangażowanie we współpracę z 12 krajami członkowskimi (Trójmorza) w celu poszerzania infrastruktury energetycznej, transportowej i cyfrowej.

Trump podziękował gospodarzowi spotkania w Bukareszcie, prezydentowi Rumunii Klausowi Lohannisowi, za jego organizację, wyrażając nadzieję na osiągnięcie postępów i deklarując, że USA pozostaną silnym sojusznikiem i partnerem tej inicjatywy.

Tegoroczny, trzeci szczyt Inicjatywy Trójmorza zakończy się 18 września. Amerykańskiej delegacji przewodniczy minister energetyki Rick Perry. W skład projektu Trójmorza wchodzi 12 państw członkowskich Unii Europejskiej położonych między Morzem Bałtyckim, Morzem Adriatyckim i Morzem Czarnym: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

źródło:

Zobacz więcej