Demonstracja KOD-u z wysięgnikiem. Ubrali króla w podkoszulek

Figura króla Zygmunta III Wazy ubrana w koszulkę z napisem „konstytucja” (fot. PAP/Marcin Obara)

Komitet Obrony Demokracji zorganizował w niedzielę w Warszawie kolejną demonstrację. Figura króla Zygmunta III Wazy stojąca na kolumnie na Placu Zamkowym została ubrana w koszulkę z napisem „konstytucja”. Jak powiedziano nam w wydziale prasowym Komendy Stołecznej Policji, o tym, że KOD otrzymał zezwolenie na demonstrację i akcję przy Kolumnie Zygmunta policję poinformowało Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego warszawskiego ratusza.

Wysoka urzędniczka warszawskiego magistratu funkcjonariuszką służb PRL

Ewa Gawor – dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m. st. Warszawa, która jest odpowiedzialna za decyzję o rozwiązaniu...

zobacz więcej

Demonstranci około godziny 15 zebrali się na pl. Powstańców Warszawy, skąd przeszli na Plac Zamkowy. Tam za pomocą wysięgnika, na figurę króla założyli koszulkę z napisem „Konstytucja”. Mieli ze sobą flagi Polski, Unii Europejskiej i z logo KOD. Część protestujących trzymała egzemplarze konstytucji.

Skandowali m.in.: „Konstytucja”, „Zygmunt jest nasz”, „Obronimy konstytucję”. Na transparentach można było przeczytać: „Idę na wybory w koszulce »konstytucja«”.

Wśród kilkuset zebranych można było zobaczyć polityków opozycji: kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego (PO), wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską (PO), posła Michała Szczerbę (PO), Barbarę Nowacką ze Stowarzyszenia Inicjatywa Polska i aktorkę Dorotę Stalińską.

Spod Kolumny Zygmunta uczestnicy demonstracji wyruszyli przed gmach Sądu Najwyższego, aby – jak mówili – swoim protestem wesprzeć sędziów SN. Na miejscu, przed pomnikiem Powstania Warszawskiego ustawili drabinę, na którą nałożyli koszulkę z napisem „Konstytucja”.

„Szyjemy wielką koszulkę”

Pod gmachem SN przemawiali, m.in. przedstawiciele oddziałów regionalnych KOD. Nawoływano do pójścia na wybory samorządowe. – To jest bardzo ważne, żebyśmy wszyscy tam się znaleźli i zgłosowali świadomie – mówiła Monika Szafraniec, przewodnicząca świętokrzyskiego KOD.

Organizatorzy niedzielnej demonstracji zapowiedzieli, że „szyją obecnie wielką koszulkę” i „być może wkrótce spotkają się przed Pałacem Kultury”.

Demonstracja zakończyła się odśpiewaniem hymnu.

Portal tvp.info ustalił, że zgodę na akcję w Warszawie wraziło Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego warszawskiego ratusza. Dyrektorem Biura jest Ewa Gawor, która w sierpniu zdecydowała o rozwiązaniu Marszu Powstania Warszawskiego. Nie udało nam się skontaktować z rzecznikiem ratusza.

źródło:
Zobacz więcej