Premier: Dzięki naszym działaniom w całej Polsce zmienia się system społeczny

Mamy w rękach cztery atuty: rozmowy z Polakami, spotkania z nimi, efekty naszych działań i wiarygodność. Dotrzymaliśmy słowa w rządzie, dotrzymamy i w samorządzie – podkreślił podczas konwencji wyborczej PiS w Szczecinie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że „dzięki naszym działaniom w całej Polsce zmienia się system społeczny”.

Nowy odcinek drogi S3 otwarty. „Dobre połączenie naszych portów z południem Europy”

Budujemy drogi w miejscach, które były zapomniane; dążymy do tego, aby Polacy widzieli, że można się czuć jak na Zachodzie, to główny cel...

zobacz więcej

Musimy dać z siebie więcej – zachowajmy nasz umiar i pokorę; dzięki naszym działaniom w całej Polsce zmienia się system społeczny i gospodarczy; my ten system zmienimy – mówił premier. Wskazał, że obecnie zmieniany jest m.in. system sprawiedliwości i obiecał, że proces ten zostanie doprowadzony do końca „wbrew wszystkiemu i wszystkim”.

– Szanowni państwo, musimy też dać z siebie więcej. Nie możemy być takim ugrupowaniem tłustych kotów. Bo oczywiście zwycięstwa, sondaże czasem rozleniwiają, czasami tworzą atmosferę takiego sielskiego spokoju. Ale tak nie jest – podkreślił.

– Pamiętajmy o tym, co tak bardzo przeszkodziło naszym poprzednikom, ta zakonnica już przysłowiowa, niepełnosprawna przejechana na pasach. Pamiętajmy o tym, byśmy zachowali naszą pracowitość, umiar, zachowali naszą pokorę – dodał. – Na głębszym fundamencie wyższy mur stać może: i wyższy rozum tylko na głębszej pokorze – Pamiętajmy o tych słowach naszego poety – powiedział cytując Adama Mickiewicza.

– Zachodnie Pomorze to była zawsze część strategicznej myśli polskiej, państwowotwórczej – wskazał, przypominając, że pierwsi władcy Polski „wiedzieli, że Zachodnie Pomorze jest właśnie tą racją stanu, jest tym dopełnieniem na północ Polski”. – Dzisiaj też widzimy bardzo wyraźnie, że w nowych okolicznościach gospodarczych wielką szansą dla Zachodniego Pomorza, ale również dla całej Polski jest otwarcie nie tylko na wschód i zachód, ale również – i przede wszystkim dzisiaj – otwarcie na północ i otwarcie na południe – wyjaśnił.

Kaczyński w Szczecinie: Pomorze Zachodnie to ziemia wielkiego potencjału

– Polska leży między Rosją a Niemcami. Są to kraje bardzo różne, ale oba są bardzo silne. Mają ogromne możliwości. Odpowiedź na tę sytuację to...

zobacz więcej

Kluczowe znaczenie regionu

– Tutaj, na Zachodnim Pomorzu nie sposób nie wspomnieć wielkich królów z początku państwowości polskiej, oni wiedzieli, jak Zachodnie Pomorze jest ważne dla nas, dla wszystkich Polaków, taka jedna z najstarszych pieśni z czasów Bolesława Krzywoustego, przytaczana później: „naszym ojcom wystarczało, jeśli grodów dobywali, a nam niestraszne morskie fale i będziemy płynąć dalej” – powiedział premier.

– I my też możemy powiedzieć: nam niestraszne są te wszystkie pomruki z zagranicy, pomruki naszych konkurentów politycznych, tych, którzy albo nie rozumieją zmiany albo chcą doprowadzić do fragmentacji Polski, do rozczłonkowania jak dawne rozbicie dzielnicowe; nie możemy do tego dopuścić – dodał.

Morawiecki tłumaczył, że miasta Pomorza Zachodniego „poprzez naszą koncepcję Trójmorza mają dzisiaj wielką szansę nowego, szybkiego rozwoju – rozwoju, który ma ponownie tutaj uprzemysłowić, zindustrializować te ziemie, ale również przyczynić się do rozwoju całej Polski”.

Szef rządu wskazał, że „wizja dla Szczecina będzie wspierana siłą polskiego państwa”. – Wielką szansą nie tylko dla Pomorza Zachodniego, ale całej Polski, jest otwarcie się na Zachód. To przyczyni się do rozwoju tych ziem, ale i całego kraju. Siła gospodarcza nie bierze się z biurowców, ale z przemysłu – zaznaczył, obiecując „odbudowę przemysłu stoczniowego w Szczecinie”.

Premier obiecał również dalszą pomoc rolnikom. – Państwo polskie nie zostawia rolników samych. Będziemy kompensować to, co utracili w wyniku suszy – zapewnił. – Przeznaczyliśmy 1,5 mld zł na kompensowanie strat rolników w związku z suszą; to trzy razy więcej niż trzy lata temu PSL i PO; oni charakteryzowali się biernością, a my musimy charakteryzować się pracowitością – przekonywał.

źródło:
Zobacz więcej