Szczerski: Prezydenci Duda i Trump podpiszą „bardzo ważny dokument”

Donald Trump i Andrzej Duda przeprowadzą rozmowę w cztery oczy (fot. Omar Marques/Anadolu Agency/Getty Images)

Minister Krzysztof Szczerski poinformował na antenie TVP Info, że w sobotę zakończono negocjowanie bardzo ważnego dokumentu, który być może zostanie podpisany przez prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych podczas wizyty Andrzeja Dudy w USA.

Rozmowa „w cztery oczy” z Trumpem. Plan wizyty prezydenta Dudy w USA

Rozmowa „w cztery oczy” prezydentów: Polski i USA, spotkanie obu par prezydenckich, wspólna konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa – to...

zobacz więcej

We wtorek prezydent i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą wizytę oficjalną w Białym Domu, podczas której zaplanowano m.in. rozmowę „w cztery oczy” prezydentów Polski i USA, spotkanie obu par prezydenckich, wspólną konferencję prasową prezydentów Dudy i Trumpa.

Prezydencki minister pytany w TVP Info o spodziewane rezultaty wizyty prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, odparł, że w sobotę zakończone zostały negocjacje ws. „bardzo ważnego dokumentu”. – Jeśli panowie prezydenci zgodzą się go przyjąć - bo to na razie jest na poziomie roboczym wynegocjowane – to efektem tej wizyty będzie bardzo ważna polsko-amerykańska polityczna deklaracja o daleko posuniętej współpracy w trzech obszarach: wojskowym, energetycznym i inwestycyjnym – podkreślił.

Jak dodał, deklaracja ma m.in. dotyczyć „poszerzenia całego spektrum współpracy wojskowej polsko-amerykańskiej”, a także „wejścia amerykańskich funduszy inwestycyjnych w rozwój infrastruktury naszego regionu”.

Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu będzie pierwszą za kadencji obecnych prezydentów Polski i USA. Podczas wizyty prezydentowi Polski będzie towarzyszył m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Prezydent we wtorek odwiedzi także Senat Stanów Zjednoczonych, gdzie spotka się z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej, Poland Caucus. Złoży też wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington oraz na grobie Jana Karskiego w Mount Olivet Cemetery. Na zakończenie wizyty para prezydencka weźmie udział w przyjęciu wydanym przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Szczerski, który przed dwoma tygodniami uczestniczył w Waszyngtonie w uroczystościach żałobnych po śmierci senatora Johna McCaina, poinformował wówczas polskich dziennikarzy, że „fundamentalnymi tematami” zbliżającego się spotkania prezydentów Polski i USA będzie współpraca w dziedzinie militarnej, energetycznej oraz inwestycje amerykańskie w Polsce.

źródło:
Zobacz więcej