Biegiem wsparli ideę transplantacji

W biegu wzięli udział m.in. były hokeista Mariusz Czerkawski i dziennikarz TVP Maciej Kurzajewski (fot. mat.pras.)

W sobotę w warszawskim parku Świętokrzyskim odbyła się 13. edycja Biegu po Nowe Życie. W sztafetach nordic-walking promowano transplantologię, świadome dawstwo oraz przeszczepy rodzinne.

Wiślański „Bieg po Nowe Życie” – wsparcie idei transplantacji

Ponad 50 osób po przeszczepach wystartowało w „Biegu po Nowe Życie”, który w sobotę odbył się w Wiśle. Rzecznik imprezy Tomasz Furtak podkreślił,...

zobacz więcej

W Biegu po Nowe Życie uczestniczyli przedstawiciele mediów, muzyki, filmu, teatru oraz nauki i sportu, a także osoby po przeszczepach. Ponad 70 trzyosobowych sztafet wyposażonych w kijki do nordic-walking pokonało trasę o długości kilometra.

Uczestnicy maszerując wspierali polską transplantologię. Bieg po Nowe Życie promuje działania prozdrowotne, edukację w zakresie transplantacji narządów oraz aktywizację społeczeństwa do świadomego oddawania narządów do przeszczepu i przeszczepu rodzinnego.

Wyjątkowy projekt

Ten wyjątkowy projekt społeczny powstał z inicjatywy sportowca Przemysława Salety oraz Beaty Jurkschat. Pierwszy bieg odbył się w 2011 r. na Kubalonce i w Wiśle. Zawodom patronowała ówczesna para prezydencka – Bronisław i Anna Komorowscy. Wówczas na starcie stanęło 14 sztafet.

W imprezie uczestniczą również osoby po przeszczepieniu, które pokazują w ten sposób, że po takiej operacji można wrócić do normalnego życia i sprawności fizycznej. Na starcie Biegu po Nowe Życie od 2011 roku stanęło ponad pół tysiąca sztafet.

Od początku tego roku do lipca, we wszystkich ośrodkach transplantologicznych w Polsce przeszczepiono 849 narządów od zmarłych dawców. 554 pacjentów otrzymało nowe nerki, 10 pacjentów nerkę i trzustkę, 178 pacjentów wątrobę, 87 - serce, 20 - płuco. Doszło też do 37 przeszczepów od żywych dawców. To nadal za mało - potrzeby są znacznie większe. Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie pod koniec lipca było 1877 pacjentów - informuje komunikat prasowy. To ciężko chore osoby, ze skrajną niewydolnością narządów, a przeszczep jest dla nich jedyną szansą na powrót do zdrowia. Najwięcej, bo aż 1116 pacjentów czekało na nową nerkę.

źródło:
Zobacz więcej