Raport

Epidemia koronawirusa

Szczypiorniści mówią: „Nie” dla Nord Stream 2. Polskie kluby zakleją logo w meczach Ligi Mistrzów

Polskie kluby występujące w Lidze Mistrzów piłki ręcznej – PGE VIVE Kielce i Orlen Wisła Płock – nie będą występować z logiem sponsora rozgrywek „Nord Stream 2” na koszulkach. Oba kluby podjęły decyzję o zaklejeniu logotypu w trakcie meczów LM ze względu na zapisy kontraktowe ze swoimi głównymi sponsorami.

Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych ma nowego sponsora: Nord Stream 2

Wśród nowych sponsorów Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych jest gazociąg Nord Stream 2, konsorcjum realizujące kontrowersyjną inwestycję, przeciwko...

zobacz więcej

W oświadczeniu opublikowanym na stronie PGE VIVE Kielce, klub oświadczył, że w dzisiejszym spotkaniu EHF Velux Ligi Mistrzów z Telekom Veszprem szczypiorniści wystąpią w koszulkach z zaklejonymi logami zarówno sponsora rozgrywek – Nord Stream 2 – jak i tytularnego sponsora klubu – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.. „Powyższa decyzja została podjęta w wyniku rozmów Sponsora z Klubem.” – stwierdził kielecki klub.

„Klub jednocześnie analizuje możliwości podjęcia kroków prawnych, które pozwolą wypracować długofalowe rozwiązanie tego zagadnienia. O powyższej decyzji poinformowana została Europejska Federacja Piłki Ręcznej.” – czytamy w oświadczeniu.

Jak poinformował portal rmf24.pl, również drugi z polskich klubów – Orlen Wisła Płock – nie zamierza grać z logiem Nord Stream 2. Według portalu, oba kluby mają zapisane w kontraktach sponsorskich, że na swoich koszulkach nie mogą mieć loga firmy konkurencyjnej czy też „wrogiej” wobec sponsorujących je spółek Skarbu Państwa.

– To słuszne podejście i nie dziwi dlatego że, jeśli popatrzymy na inne działania podejmowane przez polskich szczypiornistów – przed rokiem, czy przed dwoma laty – gdy kręcili patriotyczne filmy i pokazywali silne przywiązanie do wartości związanych z Polską i patriotyzmem – stwierdził w wypowiedzi dla TVP Info dr Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. – Niestety, można spodziewać się surowych kar ze strony federacji europejskiej, które spłyną na oba kluby – ostrzegł ekspert.

Umowa sponsorska pomiędzy Nord Stream 2, a EHF Ligą Mistrzów została podpisana 31 sierpnia – przed rozpoczęciem sezonu 2018/2019. Nord Stream 2 będzie obecny w konkursie przez dwa kolejne sezony, z hasłem reklamowym „EHF Liga Mistrzów napędzana przez Nord Stream 2”.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1,2 tys. km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 r., gdyż po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi.

źródło:
Zobacz więcej