Filipiny: Rośnie liczba ofiar tajfunu Mangkhut

Co najmniej 12 osób zginęło w wyniku uderzenia tajfunu na Filipinach (fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG)

Do 49 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Mangkhut na Filipinach, który nawiedził w nocy z piątku na sobotę wyspę Luzon – największą w archipelagu Filipin na Oceanie Spokojnym. Najwięcej osób zginęło w osuwiskach spowodowanym ulewami i domach zburzonych przez gwałtowne wichury. Tajfun dotarł już do Hongkongu.

Florence pustoszy Karolinę Północną. Są pierwsze ofiary śmiertelne

Pięć ofiar śmiertelnych, setki tysięcy domów pozbawionych prądu, powodzie w miejscowościach położnych na wybrzeżu. To pierwsze skutki huraganu...

zobacz więcej

Według prezydenckiego doradcy Francisa Tolentino wśród zabitych jest niemowlę i drugie dziecko, które zginęły wraz z czworgiem dorosłych w osuwisku w prowincji Nueva Vizcaya w północno-środkowej części wyspy Luzon.

Jak podał Tolentino, za zaginione uznano co najmniej dwie osoby, a po zweryfikowaniu doniesień może okazać się, że bilans ofiar śmiertelnych wynosi 16. Jednak późniejsze doniesienia informują już o 25 ofiarach śmiertelnych.

Zgodnie z informacjami filipińskiego koordynatora ds. klęsk żywiołowych udostępnionymi w niedzielę rano, najwięcej osób zginęło w regionie autonomicznym Cordillera na wyspie Luzon. Większość z nich została pochłonięta przez osuwiska spowodowane ulewami i lawiny. Niektórzy stracili życie w swych domach zniszczonych przez gwałtowne wichury.

Według Francisa Tolentino ewakuowano około 87 tys. ludzi.

Filipiny: co najmniej 1200 ofiar tajfunu

Co najmniej 1200 ofiar śmiertelnych po przejściu nad Filipinami tajfunu Haiyan. Takie informacje przekazał tamtejszy Czerwony Krzyż. Według...

zobacz więcej

Trwa szacowanie strat

Mangkhut został zakwalifikowany przez amerykańskie centrum ostrzegania przed tajfunami z siedzibą na Hawajach jako „intensywny huragan” kategorii 5 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Uznano go za najsilniejszy w tym roku cyklon tropikalny.

Wstępny bilans strat wskazuje m.in. na zerwane dachy, zdewastowane uprawy rolne, zniszczony terminal lotniczy w mieście Tuguegarao oraz wywołane ulewami lokalne podtopienia.

Centrum tajfunu znajduje się nad Morzem Południowochińskim; żywioł osłabł do 4. stopnia w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Jak podała filipińska służba meteorologiczna, prędkość wiatru nad Luzonem osiągała w porywach 255 km/h. Zdaniem meteerologów siła tajfunu stopniowo maleje.

Tajfun uderzył w Chiny

W Hongkongu, do którego Mangkhut dotarł, sparaliżowany został ruch lotniczy. Odwołano większość lotów. Władze apelują do mieszkańców o pozostanie w domach. Ewakuowano osoby mieszkające w niskich domach położonych najbliżej linii brzegowej.

Na linii brzegowej wystąpiły kilkumetrowe fale. Władze zarządziły ewakuację mieszkańców domów zagrożonych powodzią, które są zlokalizowane w niżej położonej części aglomeracji.

Hongkoński minister bezpieczeństwa John Lee ostrzegł mieszkańców, by przygotowali się na sztorm o „nadzwyczajnej prędkości, skali i intensywności”. W planach jest ewakuacja około 2 tys. osób mieszkających w zagrożonej powodziami okolicy wyspy Tai O.

Na nadejście tajfunu szykują się również trzy południowe prowincje Chin kontynentalnych: Guangdong, Kuangsi i Hajnan – poinformowała chińska agencja meteorologiczna. W Guangdongu zbudowano ponad 3,7 tys. schronów, a ponad 100 tys. mieszkańców i turystów ewakuowano w bezpieczne miejsca lub odesłano do domów. Ponad 36 tys. łodzi rybackich wezwano do portów.

W związku z tajfunem odwołano również przejazdy szybkich pociągów pomiędzy Guangdongiem a sąsiednią prowincją Hunan, jak również pomiędzy miastami Kanton i Shenzhen a Hongkongiem.

Mangkhut to jeden z nasilniejszych tajfunów, które w ostatnich latach uderzyły w Filipny. W listopadzie 2013 roku tajfun Haiyan spowodował śmierć ponad 6 tysięcy ludzi, a ponad 4 mln pozbawił dachu nad głową.

źródło:
Zobacz więcej