Kraków: Grupa Finów „hajlowała” w żydowskiej restauracji. Ich rodacy: wstyd nam

Do niestosownego zachowania miało dość w jednej z żydowskich restauracji na krakowskim Kazimierzu (fot. Wikimedia/Krystyna Pruchniewska)

– Krzyczeli głośno po niemiecku „jawohl, jawohl”. Potem wykonywali nazistowski salut ręką. Nasi licealiści byli wstrząśnięci – mówi nauczycielka liceum z Helsinek, która wraz z podopiecznymi była świadkiem zachowania swoich rodaków w żydowskiej restauracji w Krakowie.

Skandal w obozie. Młody Żyd znieważył pomnik ofiar w KL Birkenau

Skandal na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. 19-letni obywatel Izraela oddał mocz na pomnik ofiar. Został zatrzymany i po...

zobacz więcej

– Swoim zachowaniem grupa około 30 Finów zakłóciła spokój wszystkim gościom restauracji – mówi nauczycielka, Niina Väntänen. Jej uczniowie, wraz z grupą z innego liceum, przebywali w Polsce przez kilka dni i przed wizytą w Krakowie zwiedzili m.in. muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Finowie wykonujący nazistowskie pozdrowienia, na zwróconą im uwagę o niestosowności takiego zachowania, szczególnie w Polsce i w żydowskiej dzielnicy, mieli się tłumaczyć, że „to tylko żart” i że „życie toczy się dalej”.

Nauczycielka odpowiedziała, że właśnie o to chodzi, że zamordowano sześć milionów ludzi, ich życie nie potoczyło się dalej.

źródło:
Zobacz więcej