Stoltenberg wspiera drogę Gruzji do NATO. I krytykuje Turcję

Sekretarz generalny NATO obiecuje wsparcie Gruzji i krytykuje Turcję (fot. REUTERS/Darrin Zammit Lupi)

NATO nadal będzie wspierać wysiłki Gruzji w kierunku przystąpienia do Sojuszu – zapewnił Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO skrytykował również zakup rosyjskich zestawów rakietowych S-400 przez Turcję.

Miedwiediew: Członkostwo Gruzji w NATO może „sprowokować straszny konflikt”

Premier Rosji ostrzegł Gruzinów przed wstąpieniem do NATO. Dmitrij Miedwiediew w wywiadzie dla dziennika „Kommiersant” oświadczył, że członkostwo...

zobacz więcej

– To wyzwanie dla nas wszystkich – powiedział Stoltenberg, podkreślając, że dla Paktu Północnoatlantyckiego istotna jest kompatybilność operacyjna.

Umowa o zakupie przez Turcję dwóch baterii rosyjskich wyrzutni rakiet S-400 została podpisana w grudniu 2017 r. i wzbudziła zaniepokojenie Waszyngtonu, który nie tylko krytykował ten krok, ale nawet groził sankcjami. Ankara z kolei twierdziła, że decyzja o zakupie stanowi jej suwerenne prawo, a USA nie gwarantują sprzedaży zestawów Patriot, co zmusza do poszukiwania alternatywy.

Turcja posiada czwartą co do wielkości armię w NATO (po USA, Francji i Wielkiej Brytanii, a przed Niemcami, Włochami, Hiszpanią i Polską), istotne jest również jej położenie geograficzne na południe od europejskiej części Rosji. W czasie, gdy Stoltenberg przebywał w Waszyngtonie, w Ankarze przedstawiciele władz Turcji, Rosji, a także Niemiec i Francji obradowały nad sytuacją w Syrii.

Przebywający w Waszyngtonie sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego wyraził również poparcie dla wysiłków podejmowanych przez Gruzję w kierunku przystąpienia do paktu.

– Gruzja czyni postępy, przyznajemy to. Będziemy nadal ją wspierać w jej drodze ku integracji euroatlantyckiej z członkostwem w NATO włącznie. Gruzja jest ważna dla NATO, a NATO jest ważne dla Gruzji i nadal będziemy wzmacniać nasze partnerstwo – zapewnił Stoltenberg, przypominając, że podczas lipcowego szczytu Sojuszu odbył „bardzo dobre spotkanie” z prezydentem Margwelaszwilim.

źródło:
Zobacz więcej