Bloomberg: Polska chce uczynić CPK główną europejską bramą do Azji

CPK ma być bramą Europy do Azji – pisze Bloomberg (fot. Shutterstock/Ekaterina Pokrovsky)

Polska chce wykorzystać gwałtowny wzrost pasażerskiego i towarowego ruchu lotniczego, aby przekształcić CPK w kluczową bramę Europy do Azji – pisze Bloomberg. Agencja dodaje, że Warszawa jest także otwarta na partnerów z Dalekiego Wschodu, którzy pomogliby sfinansować przedsięwzięcie.

Eksperci: CPK to szansa przesunięcia centrum ruchu lotniczego z Europy Zachodniej na wschód

Brak Centralnego Portu Komunikacyjnego, a nie jego budowa, wiązałby się z utratą szans rozwoju Polski, a także samej Warszawy, uważają eksperci...

zobacz więcej

„Największa gospodarka Europy Wschodniej do 2027 roku chce wydać 35 mld zł, aby zbudować port lotniczy na 45 mln pasażerów” – informuje swoich czytelników agencja Bloomberg. To największa na świecie agencja prasowa specjalizująca się w rynkach finansowych.

– Chcemy stworzyć hub dla pasażerów z tego regionu, którzy dziś, aby odbyć dalsze loty, muszą lecieć przez Niemcy, Francję lub Wielką Brytanię – mówi w rozmowie z agencją Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Jedną z największych zalet planowanego lotniska oraz Polski jako kraju jest położenie na wschodniej flance Unii Europejskiej. Jesteśmy bramą UE na wschód oraz w inne części świata – dodaje Wild.

Zdaniem agencji rząd może chcieć skorzystać ze współfinansowania ze strony inwestorów mniejszościowych. Polska liczy tu na partnerów azjatyckich.

– Należy docenić azjatyckie doświadczenie w budowaniu lotnisk od zera, dlatego naturalne jest, aby właśnie w Azji szukać partnerów – tłumaczy Wild. Kraje takie jak Korea Południowa czy Singapur są „bardzo dobre w budowaniu i zarządzaniu lotniskami. – To jak ich sport narodowy – ocenia pełnomocnik.

Zdaniem Wilda wielu potencjalnych partnerów wyraża zainteresowanie powstaniem lotniska nie tylko z powodów biznesowych, ale politycznych, gdyż projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego należy rozważać także w wymiarze geopolitycznym.

Pełnomocnik podkreśla też, że znacznie większą niż w innych porównywalnych inwestycjach rolę będzie w CPK odgrywał komponent kolejowy. – To będzie podobne do połączenia berlińskiego Dworca Głównego z lotniskiem rozmiarów, powiedzmy, Gatwick – mówi obrazowo.

Port lotniczy Gatwick położony ok. 40 km od Londynu obsłużył w 2017 r. 45,5 mln pasażerów i jest drugim co do wielkości lotniskiem w Wielkiej Brytanii (po Heathrow, 78 mln pasażerów) i ósmym w Europie.

źródło:
Zobacz więcej