„Głos pokolenia”. Brylewski pośmiertnie odznaczony przez prezydenta

Uroczystość wręczenia odznaczenia członkom rodziny w Pałacu Prezydenckim (fot. FB/Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Muzyk Robert Brylewski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę. Odznaczenie wręczył członkom rodziny artysty podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, minister Wojciech Kolarski.

Żegnamy Roberta Brylewskiego. Kultowy artysta spocznie na Powązkach

– W tym smutnym dniu pomyślmy o tym, ile Roberta Brylewskiego zostało, bo wszystkie wspaniałe rzeczy, które pozostawił jako artysta, żyją i żyć...

zobacz więcej

Order przyznano Robertowi Brylewskiemu za wybitne zasługi dla rozwoju kultury. Jak napisano na stronie internetowej prezydenta, zmarły muzyk „był jednym z najbardziej wpływowych twórców polskiej, niezależnej muzyki rockowej. W czasach komunizmu był jednym z najważniejszych głosów swojego pokolenia. Jego wrażliwość społeczna, zaangażowanie po stronie słabszych i odrzuconych, a także organizacja wielu znakomitych przedsięwzięć muzycznych, stawia go w rzędzie wyjątkowych postaci polskiej sceny muzycznej”.

Robert Brylewski zmarł 3 czerwca w Warszawie w wieku 57 lat. Był muzykiem rockowym i reggae, wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów, liderem i współzałożycielem zespołów punkrockowych Kryzys i Brygada Kryzys oraz grającego reggae Izraela. Był także współzałożycielem grupy Armia, w której w latach 1985-1993 był gitarzystą.

(fot. FB/Krzysztof Sitkowski/KPRP)

źródło:
Zobacz więcej