Spór Kijowa z Moskwą o 3 mld dolarów. Sąd przyznał rację Ukrainie

O 3 mld dolarów plus odsetki Rosja z Ukrainą spierają się przed brytyjskim sądem (fot. Shutterstock/lazyllama)

Ukraina wygrała w londyńskim sądzie apelacyjnym spór dotyczący zadłużenia w wysokości trzech miliardów dolarów. – Mamy nadzieję, że najwyższa instancja wyda obiektywne orzeczenie – skomentował ten wyrok szef rosyjskiego resortu finansów.

Ekspert: Rosja straciła ponad 50 mld USD z powodu konfliktu z Ukrainą

Spowodowane trwającym od 2014 r. konfliktem zerwanie więzi gospodarczych z Ukrainą i konieczność inwestowania w zaanektowany Krym kosztowały Rosję...

zobacz więcej

Spór dotyczy ukraińskich euroobligacji o wartości 3 mld dolarów, które w 2013 r. Rosja kupiła na nierynkowych warunkach (oprocentowanie 5 proc. rocznie). Do 2015 r. Kijów obsługiwał dług, później przestał płacić odsetki.

Rosyjskie Ministerstwo Finansów wytoczyło wtedy Ukrainie proces przed sądem w Londynie i w marcu 2017 r. wygrało w pierwszej instancji: sąd nakazał Kijowowi wypłatę na rzecz Moskwy sumy nominalnej, zaległych odsetek wynikających z kuponu oraz odsetek karnych.

Ukraina odwołała się od tego orzeczenia do sądu apelacyjnego, który nakazał ponowne rozpatrzenie sporu. Od tego wyroku odwołała się z kolei – do Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii – Rosja.

– Ten wyrok opóźnia o jakiś czas ostateczne rozstrzygnięcie sporu między Federacją Rosyjską a Ukrainą. Mamy nadzieję, że kolejna instancja wyda obiektywne orzeczenie – oświadczył po rozprawie minister finansów FR, Anton Siłuanow.

źródło:
Zobacz więcej