RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceprezydent Częstochowy po alkoholu potrącił 10-latka. Został odwołany

Wiceprezydent Częstochowy Mirosław S. został odwołany ze stanowiska – podał magistrat. W środę wieczorem należące do samorządowca auto potrąciło 10-letniego rowerzystę. Wiceprezydent został zatrzymany kilkanaście godzin później. Miał promil alkoholu w organizmie. Mirosław S. usłyszał już zarzut nieudzielenia pomocy. Nie przyznał się do winy, choć nie zanegował swojego udziału w wypadku.

Wiceprezydent Częstochowy zatrzymany po potrąceniu rowerzysty. „Promil alkoholu w organizmie”

Na polecenie prokuratury zatrzymano w czwartek wiceprezydenta Częstochowy Mirosława S. W środę wieczorem należący do niego samochód potrącił...

zobacz więcej

„W związku z informacjami, jakie dotarły do Urzędu Miasta Częstochowy, dotyczącymi zdarzenia drogowego z udziałem pracownika funkcyjnego Urzędu Miasta (...), Prezydent Miasta podjął decyzję o cofnięciu upoważnienia do reprezentowania organu wykonawczego miasta i odwołaniu go ze stanowiska. Jego obowiązki zostały przekazane innym osobom” – napisał w oświadczeniu rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy Włodzimierz Tutaj.

Rzecznik zapewnił, że urząd na bieżąco współpracuje ze służbami prowadzącymi czynności w sprawie zdarzenia drogowego.

Do potrącenia rowerzysty doszło w środę późnym popołudniem w podczęstochowskiej miejscowości Nierada. Osoba kierująca autem nie zatrzymała się i nie udzieliła pomocy poszkodowanemu.

Szybko udało się ustalić, że toyota, która potrąciła dziecko, należy do wiceprezydenta S., mieszkającego w Dąbrowie Górniczej.

Jak informował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek, tego samego wieczoru policjanci pojechali do domu wiceprezydenta, ale zastali go dopiero w czwartek rano. Mężczyzna miał wtedy promil alkoholu w organizmie.

Prokurator polecił zatrzymanie Mirosława S. Wśród pierwszych czynności śledczych były oględziny miejsca potrącenia i przesłuchania świadków. Śledczy dysponują też zapisem kamerki jednego z samochodów. Zarejestrowała ona moment potrącenia.

10-latek trafił na oddział chirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Przeszedł kompleksowe badania.

– Stan chłopca jest stabilny, obrażenia nie zagrażają życiu i zdrowiu, prawdopodobnie w najbliższych dniach zostanie wypisany do domu – przekazała rzeczniczka placówki Anna Ginał.

Trzy miesiące aresztu dla prezydenta Tarnobrzega

Sąd zdecydował o aresztowaniu na trzy miesiące zatrzymanego w środę przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Tarnobrzega. Prokuratura...

zobacz więcej

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek przekazała, że wiceprezydent usłyszał zarzut nieudzielenia pomocy. Grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3.

Wiceprezydent Częstochowy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, jednocześnie nie neguje on swojego udziału w wypadku. Potwierdził, że prowadził samochód, który w środę uderzył w rowerzystę.

Potwierdził także, że nie udzielił pomocy poszkodowanemu, gdyż uznał, że taka pomoc nie jest potrzebna.

- Ponadto Mirosław S. wyjaśnił, że w chwili zatrzymania znajdował się w stanie nietrzeźwości, gdyż spożywał alkohol w miejscu swojego zamieszkania w godzinach wieczornych już po zaistnieniu tego zdarzenia drogowego – powiedział Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Według informacji ze strony internetowej Urzędu Miasta Mirosław S. jest prawnikiem i finansistą. Pracował na stanowiskach kierowniczych w bankach, był też m.in. pełnomocnikiem zarządu ds. restrukturyzacji finansowej w Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych w Katowicach, zastępcą dyrektora ds. finansowych w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ i członkiem zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia.

Wchodził też w skład zespołów ds. restrukturyzacji hutnictwa przy Ministrze Przemysłu; organizacyjnego NFZ przy Ministrze Zdrowia; ds. prywatyzacji sektorowej przy Ministrze Skarbu Państwa; ds. organizacji reformy systemu emerytalno-rentowego przy Ministrze Finansów.

Jako zastępca prezydenta miasta nadzorował pracę Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych, Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego, Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Biura Inżyniera Miejskiego.

Choć w Częstochowie rządzi koalicja SLD-PO, przedstawiciele obu partii i magistratu zaznaczają, że S. nie należy do żadnej z nich, wiceprezydentem był jako osoba bezpartyjna. Według informacji podanych przez niektóre media był przymierzany do kandydowania na radnego Koalicji Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej.

„Nie był nigdy członkiem Platformy Obywatelskiej oraz nie był kandydatem na radnego rady miejskiej z ramienia Koalicji Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej” – zdementowali działacze PO.

źródło:

Zobacz więcej