Szczepionki spadną na lasy i pola Mazowsza. „Nie wolno ich dotykać”

Szczepionki przeciwko wściekliźnie przeznaczone dla lisów spadną w sobotę na terenach zielonych Mazowsza (fot. arch. PAP/Wojciech Pacewicz)

W sobotę na Mazowszu rozpoczną się jesienne szczepienia lisów. Szczepionki będą zrzucane z samolotów na lasy, pola i łąki; przynęty nie wolno dotykać – poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

Szczepionki spadną na lasy i pola Mazowsza. „Nie wolno ich dotykać”

W sobotę na Mazowszu rozpoczną się jesienne szczepienia lisów. Szczepionki będą zrzucane z samolotów na lasy, pola i łąki; przynęty nie wolno...

zobacz więcej

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na Mazowszu potrwa do środy. W tym czasie na polecenie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii przynęty ze szczepionkami zostaną zrzucone na tereny leśne, pola i łąki.

Jak poinformowano w komunikacie, przynęty nie wolno dotykać m.in. dlatego, że zwierzęta „nie przyjmą tych z zapachem człowieka”.

– Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe zwierzęta, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii – poinformowano w komunikacie.

Szczepionki doustne będą umieszczone wewnątrz przynęty w kształcie krążka w kolorze brunatnozielonym o zapachu rybnym. Jak poinformowano, nie będą one zrzucane nad zbiornikami wodnymi, drogami i terenami zabudowanymi. W komunikacie podkreślono, że „szczepionka uodparnia wyłącznie lisy”.

Akcja szczepień zostanie przeprowadzona w powiatach: białobrzeskim (z wyłączeniem gminy Promna), garwolińskim, kozienickim, lipskim, łosickim, mińskim, ostrowskim, otwockim, przysuskim, radomskim (wraz z Radomiem), siedleckim (wraz z Siedlcami), sokołowskim, szydłowieckim, węgrowskim, wołomińskim, wyszkowskim, zwoleńskim.

Jak poinformowano w komunikacie, regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań, dzięki czemu „w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną”.
(fot. arch. PAP/Mirosław Trembecki)

źródło:

Zobacz więcej