RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Tort z bambusa, jabłek i marchwi. Pandy świętują urodziny

Kai Kai i Jia Jia od sześciu lat mieszkają w parku River Safari w Singapurze (fot. Wildlife Reserves Singapore)

Mieszkająca w parku River Safari w Singapurze para pand wielkich ma w piątek specjalny dzień. Władze urządziły im wspólne urodziny Kai Kai skończył bowiem 11 lat, zaś, jego partnerka Jia Jia 3 września – 10 lat. Pocieszne zwierzaki otrzymały torty.

Zagadka pand wyjaśniona. Ubarwienie pomaga w komunikacji i kamuflażu

Charakterystyczne czarno-białe umaszczenie pandy wielkiej służy do kamuflażu i komunikacji – ocenili biolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego....

zobacz więcej

Dla pand przygotowano torty z bambusa ważące razem 17 kg i wysokie na 120 cm, z wykończeniem w postaci jabłek i marchwi.

– Kai Kai i Jia Jia uwielbiają smakołyki, a my uwielbiamy jest rozpuszczać – mówi Halim Ali, zastępca kuratora parku. – Zajmuję się nimi odkąd przybyły do nas sześć lat temu, są dla załogi jak członkowie rodziny – przyznaje.

Chiński rząd wypożyczył parkę pand Singapurowi na 10 lat w 2012 r. Od tego czasu naukowcy próbują je rozmnożyć. Niestety, mimo z prób także sztucznego zapłodnienia, Jia Jia nie zachodzi w ciążę.

Pandy z trudem rozmnażają się w niewoli. Od początku tygodnia Jia Jia jest jednak bardziej humorzasta i ucina sobie więcej drzemek, co może – choć nie musi – oznaczać, że jest w ciąży.źródło:
Zobacz więcej