RAPORT

Pogarda

Biełuchy adoptowały młodego narwala. Naukowcy zaskoczeni [WIDEO]

Młody narwal swobodnie czuje się w towarzystwie bieług (fot. YT/GREMM)
Młody narwal swobodnie czuje się w towarzystwie bieług (fot. YT/GREMM)

Najnowsze

Popularne

Badacze z kanadyjskiego Quebecu dokonali wyjątkowego odkrycia. Namierzyli narwala, walenia żyjącego najdalej na północ spośród przedstawicieli tych ssaków około 1000 km od swojego typowego siedliska. Co więcej, przebywał w otoczeniu biełuch, przedstawicieli innego gatunku waleni.

Obserwując zjawisko w rzece św. Wawrzyńca naukowcy odkryli, że młody narwal został adoptowany przez biełuchy. Ssak bawił się z towarzyszami, a one traktowały go jak był jednym z nich.

Choć narwale mają spory kieł wystający z górnej szczęki, potencjalnie niebezpieczny, biełuchy ocierały się o towarzysza, wiedząc, że nie zrobi im krzywdy.

Biolodzy zwracają uwagę, że choć oba gatunki są wyjątkowo społeczne, zwykle narwale i biełuchy nie wchodzą ze sobą w żadne interakcje, gdy spotkają się w subpolarnych wodach północnego Atlantyku.

Biełuchy zaczęły zamieszkiwać wody rzeki św. Wawrzyńca po ostatnim zlodowaceniu, wcześniej mieszkały bardziej na północ. Choć są dość blisko spokrewnione z narwalami, mają inne zwyczaje dotyczące polowania czy mieszkania.

– Niestety, nie mamy wglądu w życie tych zwierząt, ale dzięki nowoczesnej technologii coraz więcej wiemy na ich temat. Im więcej wiemy, tym bardziej nas fascynują – tłumaczy Robert Michaud, szef Group for Research and Education on Marine Mammals, organizacji badawczej zajmującej się ssakami morskimi.

Jednym z najważniejszych pytań dotyczących odkrytej „rodziny” jest, co się stanie kiedy młody narwal osiągnie dorosłość. Naukowcy uważają, że mogło już dochodzić do krzyżowania między tymi gatunkami, ale nie zdobyto na ten temat dokładnych informacji.

– Jeżeli narwal spędzi z bieługami więcej czasu, zdobędziemy wiele cennych informacji – przekonuje z nadzieją w głosie Michaud.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej