Męczenie lalki voodoo wyobrażającej szefa pomaga na stres. Antynoble 2018 rozdane

Japoński lekarz Akira Horiuchi opracował rewolucyjną metodę własnoręcznego wykonania u siebie kolonoskopii (fot. REUTERS/Brian Snyder)

Lalka voodoo może pomóc wyładować złość, mięso ludzkie nie jest zbyt pożywne, a kolonoskopię każdy może wykonać sobie sam – to tylko niektóre z ekscentrycznych, śmiesznych czy dziwnych wyników badań naukowych, uhonorowanych tegorocznymi Antynoblami.

Antybiotyki ze śliny niedźwiedzia. „To wciąż niezbadany obszar”

Choć zaglądanie w paszczę dzikiego niedźwiedzia syberyjskiego nie daje większych szans na przeżycie, naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w stanie New...

zobacz więcej

Już po raz 28. na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie autentyczni nobliści wręczyli doroczne Antynoble (Ig Noble) – nagrody sponsorowane przez magazyn „Annals of Improbable Research” (dosł. annały nieprawdopodobnych badań naukowych). Nagradzane są osiągnięcia, które sprawiają, że „ludzie najpierw wybuchają śmiechem, a potem zaczynają myśleć”.

Lindie Liang wraz z kolegami z Wilfrid Laurier University w kanadyjskim Waterloo ustaliła naukowo, że zamiast wyładowywać złość na szefie, co mogłoby grozić utratą pracy, można rozładować frustrację, maltretując reprezentującą szefa lalkę voodoo. Liang specjalizuje się w problematyce agresji w miejscu pracy.

Wśród tegorocznych laureatów znalazł się też japoński lekarz Akira Horiuchi, który opracował rewolucyjną metodę własnoręcznego wykonania u siebie kolonoskopii, a przynajmniej wykazał, że jest to możliwe.

Antynobla otrzymał brytyjski archeolog James Cole z Uniwersytetu Brighton, który, zajmując się zjawiskiem kanibalizmu, ustalił, że ludzkie mięso… nie jest zbyt pożywne.

Wśród laureatów znalazła się i australijska ekipa, która wykazała, że ludzi kupujących nowoczesne urządzenia tak naprawdę wcale nie interesują instrukcje ich obsługi, a także hiszpańscy naukowcy, którzy zmierzyli „częstotliwość, motywację i efekty krzyczenia i przeklinania podczas prowadzenia samochodu”.

Laureaci odebrali nagrody Nobla. Fanfary, laudacje i bankiety w Sztokholmie

Tegoroczni laureaci nagród Nobla w pięciu dziedzinach odebrali w niedzielę w Sztokholmie medale i dyplomy z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa....

zobacz więcej

Jest też dwóch amerykańskich naukowców, którzy na podstawie modelu 3D wykazali, że jazda kolejką górską może pomóc w wydaleniu kamieni nerkowych.

Antynobla przyznano również ekipie szwedzkich badaczy, którzy zebrali dowody na to, że szympansy naśladują ludzi tak często i tak dobrze, jak ludzie naśladują szympansy.

Laureaci, którzy jak co roku przybyli do Bostonu na własny koszt, otrzymali nagrody pieniężne – 10 bln całkowicie bezwartościowych i wycofanych już z obiegu dolarów Zimbabwe.

Każdy z laureatów miał 60 sekund na przemówienie z okazji otrzymania Antynobla; gdy ten czas się kończy, ośmioletnia dziewczynka przerywa wystąpienie, mówiąc: „Przestań, proszę. Nudno mi”.

źródło:

Zobacz więcej