Radio Zet uderza w prezydenta. W roli „eksperta” Anna Mierzyńska z PO

Anna Mierzyńska kierowała biurem Komorowskiego, a w ostatnich wyborach kandydowała z list PO (fot. KWPO)

Andrzej Duda wygrał wybory w 2015 r. dzięki internetowym botom – takie zarzuty głowie państwa stawia Radio Zet. Autorem publikacji jest pracujący za rządów PO-PSL dla spółki skarbu państwa Mariusz Gierszewski. W roli ekspertka wystąpiła Anna Mierzyńska, która w ostatnich wyborach samorządowych kandydowała z listy Platformy Obywatelskiej, a przez sześć lat kierowała biurem poselskim szefa sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego.

Nerwowe ruchy Trzaskowskiego. Blokada na Twitterze, „bana” dostał m.in. Jan Śpiewak

Rafał Trzaskowski nieprzerwanie blokuje użytkowników Twittera. Do grona „zbanowanych” dołączają zarówno zwykli użytkownicy, jak i dziennikarze oraz...

zobacz więcej

Ponad trzy lata po zakończeniu wyborów prezydenckich Radio Zet publikuje fragment jednej z wielu umów, jakie w trakcie kampanii wyborczej podpisał Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Znajdują się tam szczegóły zlecenia na obsługę oficjalnej strony internetowej kandydata PiS, obecnie prezydenta RP, andrzejduda.pl.

W ramach zlecenia znajdują się konkretne punkty, takie jak m. in. „ilość obsługiwanych wątków” w ciągu miesiąca, wynagrodzenie netto za tę pracę oraz „ilość wpisów automatycznych (miesiąc)”.

W oparciu o ten ostatni punkt Mariusz Gierszewski postawił tezę, że chodzi o opłacane „boty”, czyli internetowe konta fałszywych użytkowników. „Czy boty pomogły wygrać Dudzie wybory prezydenckie?” – pyta dziennikarz i nazywa swoją publikację „śledztwo Radia ZET”.

W ramach swojego „śledztwa” publikuje dwa zdjęcia dokumentów oraz tezy „badaczki” Anny Mierzyńskiej.

Kim jest Anna Mierzyńska?

- Przez siedem lat zajmowałam się personal marketingiem i marketingiem politycznym, pracując w biurze poselskim posła Roberta Tyszkiewicza (PO). Realizowałam kampanie wyborcze, planowałam strategie wizerunkowe i przekazowe w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Zapytacie: co marketing polityczny ma wspólnego z prawdą? Cóż, wszystko zależy od tego, kto się nim zajmuje – tak o sobie samej na swojej stronie internetowej pisze Mierzyńska.

– Wciąż jestem związana z PO – dodaje.

Atak botów na Patryka Jakiego. „Uganda” i „Nepal” oburzone spotkaniem na Bielanach

Mieszkańcy Pakistanu, wyspy Reunion czy Nepalu ostro skrytykowali na Twitterze spotkania Patryka Jakiego z mieszkańcami warszawskich Bielan. Nie...

zobacz więcej

W publikacji Radia Zet tych informacji nie ma, a Mierzyńska cytowana jest jako niezależna ekspertka, „socjolożka”.

– Zawarte w umowie sformułowanie o „automatycznych wpisach” z całą pewnością oznacza konta fikcyjnych użytkowników, czyli boty - przekonuje w tekście.

Cytowana przez Radio Zet Anna Mierzyńska od lat związana jest z partią Donalda Tuska, a później Grzegorza Schetyny. Do marca 2016 r. jako członkini podlaskiej Platformy Obywatelskiej była dyrektorką Biura Regionu PO, a do sierpnia tego samego roku kierowała biurem poselskim podlaskiego posła PO, Roberta Tyszkiewicza.

To właśnie Tyszkiewicz w 2015 r. był szefem sztabu wyborczego kontrkandydata Andrzeja Dudy – Bronisława Komorowskiego.

W ostatnich wyborach samorządowych w 2014 r. Mierzyńska startowała do Sejmiku Województwa Podlaskiego. Jako ważna osoba dla partyjnych struktur znalazła się na drugim miejscu na liście kandydatów PO (tuż za marszałkiem województwa Jarosławem Dworzańskim). Aktualnie Mierzyńska jest osiedlową radną.

Kim jest Mariusz Gierszewski?

Autor publikacji Radia Zet za rządów koalicji PO-PSL był rzecznikiem podległego ministerstwu sportu Narodowego Centrum Sportu. Na początku czerwca 2013 r. Gierszewski poinformował o odejściu z Radia ZET i dziennikarstwa.

- Na moją decyzję miała wpływ fatalna kondycja polskich mediów. Dziennikarstwo zmierza w kierunku, który mi nie odpowiada - wyjaśniał w rozmowie z Wirtualnymi Mediami. Po roku jednak zmienił zdanie i zaczął pracę dla założonego przez Tomasza Lisa portalu NaTemat.pl, żeby na początku 2015 r. wrócić do Radia Zet.

źródło:
Zobacz więcej